VABA AKADEEMIA Mari Sarv: "Läänemeresoome regilaulutekstid veebilaboratooriumis"

Eveliis Mee
Copy

25. novembril on Vabal Akadeemial taaskord külas folklorist Mari Sarv. Seekord tuleb juttu regilaulude uurimisvõimalustest arvutite kaasabil.

Regilaulutraditsioon on ühine paljudele läänemeresoome rahvastele. Teame, et laulud järgivad üldjoontes sama poeetilist süsteemi ning leidub hulk ühiseid teemasid ja vormeleid, millest osa pärineb suure tõenäosusega juba läänemeresoome ühispärandi aegadest. Ometi on lauludele peale vaadates raske hinnata, kui palju on eri läänemeresoome keeltes loodud traditsioonides sarnast, kui palju erinevat, mis just on igale piirkonnale iseloomulik ja millised on laulude loomise ja muutmise mustrid eri paikades. Laulutekste on nii palju, et neid kõiki läbi lugeda, meeles pidada, analüüsida on inimmõistuse jaoks natuke raske ning siin tulevad meile appi arvutid. Eesti ja Soome teadlaste koostöös on analüüsimiseks kokku pandud eri arhiividesse kogutud tekstid, samuti hulk regilaulude kirjanduslikke töötlusi või järeleaimamisi.

Ettekandes tutvustatakse läänemeresoome rahvaste regilaule, aga ka uusi veebikeskkondi, uurimisvõimalusi ja -tulemusi. Loeng toimub 25. novembril kell 18.15 Tartu Jakobi Kultuurikojas (Jakobi 41).

SA Academia Artium Liberalium ehk Vaba Akadeemia on 2018. aasta alguses asutatud ühendus, mis koondab eesti haritlasi: teadlasi, mõtlejaid, intellektuaale ja õppijaid. Akadeemia eesmärgiks on luua tingimused renessansitüüpi haritlasringi tekkimiseks ja kujunemiseks kooskõlas vabade kunstide kontseptsiooniga. Akadeemia asutajateks on Marju Lepajõe, Mihhail Lotman, Ülar Ploom, Hardo Pajula ja Maria-Kristiina Lotman.

Varasemaid Vaba Akadeemia loenguid on võimalik järele vaadata Postimees TV-st.

Tagasi üles