Strateegilise kommunikatsiooni ekspert ja riigikogu liige Peeter Tali (Eesti 200) rääkis Postimehe «Sõjastuudios,» et kõige enam muretsevad venelased õhuparaadi pärast, kus võidakse midagi alla tulistada. Just seetõttu on mitmel varasemal aastal õhuparaad ära jäetud.
Sel ajal kui venelased valmistuvad 9. mai paraadiks, on ukrainlased juba kostitanud Moskvat droonirünnakutega ja ilmselt tuleb neid veel?
Viimasel kolmel ööl on Ukraina rünnanud droonidega nii Moskvat kui ka Moskva ümbruse tsiviillennuvälju. Lööke on saanud ka sõjaväelennuväljad. Samas baseeruvad nendel sõjalennuväljadel nii venelaste vigurlennueskadrillid kui lennukid, mis peaksid osalema homsel niinimetatud võiduparaadil Punasel väljakul.
Väliskülalisi Moskvasse siiski väga palju ei tule?
Vene infoagentuur on raporteerinud, et seal on kohal 29 riigi juhid. Eks siis homme selgub, kes seal seal päriselt kohal on ja keda ei ole. Venemaale on suur võit see, et kohal on kommunistliku Hiina juht Xi Jinping ja samuti ka Brasiilia juht Da Silva.
Kui Hiina kohalolek on märgilise tähtsusega, siis Venemaa poliitiline kaotus on kindlasti see, et India peaminister Modi, kes alguses pidi samuti Moskvasse sõitma, on siiski öelnud, et ta ei osale.
Venelased on homse paraadi pärast ilmselt mures, sest väga palju panustatakse Moskva õhukaitsesse?
Nad on vedanud üle terve Venemaa kokku erinevaid õhukaitse üksuseid. Neid toodi sinna brigaadide ja divisjonide kaupa. Nii et ümber Moskva on mitmekihiline õhukaitse. Tänavatel on näha Vene sõjaväelasi droonitõrje relvastusega, mis on elektroonilise sõja vahendid ja on ka muud vahendid. Paraku tulevad droonid sealt ikka läbi.
Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi on juba öelnud, et tema küll ei saa garanteerida kõrgete VIP-külaliste turvalisust. Ukrainlased valasid infosõjas veel õli tulle väitega, et venelased võivad ka ise mingeid provokatsioone korraldada, nagu siis, kui nad lasid õhku kortermaja, et alustada Tšetšeenia sõda.
Nii et see infosõda käib täiel tuuridel ja venelased on tegelikult väga mures selle pärast, mis homme juhtuda võib.
Aga mis siis homme Moskvas juhtuda võib?
Mul on väga raske uskuda, et ukrainlased võtaksid riski rünnata paraadi, kui seal on Hiina juht. Samas kiusatus venelasi kimbutada on ikkagi suur.
Venelased on sedapuhku korraldamas väga suurejoonelist paraadi, mis peaks olema märk Venemaa tohutust sõjalisest võimsusest. Kui varasemal paaril aastal tanke paraadil ei olnud, oli vaid seesama legendaarne niinimetatud võidutank T-34, mis oli isegi naljakas, siis nüüd on paraadiproovidel osalenud moodsad tankid, mida ei ole Ukraina rindel veel näha olnud.
Mida nad veel näitavad, on õhutõrjesüsteem S-400. Samuti droonid, mis on ukrainlastele palju muret põhjustanud. Need on vaatlus- ja juhtimisdroonid Orlan. Samuti ballistilised raketid Iskander ning taktikalised ja strateegilised raketid RS. See kõik on mäng tuumaähvardusega.
Eks me siis jälgime tähelepanelikult, kas venelased julgevad ka lennata või ei. Õhuparaadi ei ole ju igal aastal peetud, aga see paraad märgib siiski 80 aasta möödumist niinimetatud suure isamaasõja võidust.
Selleks, et tähistada seda päeva mingi suurema saavutusega rindel, venelastel jõudu ilmselt pole?
Ei ole, nii et fookus on ikkagi Punasel väljakul ja Kremlil. Venemaal on vaja oma rahvale tõestada, et nad on ikkagi võimas riik. Venemaa eesmärk on näidata, et ta on sõjaliselt väga jõuline ja seepärast on Punasele väljakule kohale toodud tankid, droonid, mehitamata lennuvahendid ning ballistilised raketid, mis võivad kanda tuumalõhkepead. Et kui terve maailm kardab, siis meid austatakse.
Vaatamata sellele, et Moskva õhukaitset on tugevdatud, ei suuda see ilmselt katta kogu linna territooriumi?
Venelaste väga suur hirm on see, et äkki lastakse mõni asi alla. Just seetõttu on nad mõnel varasemal aastal õhuparaadi ära jätnud. See oleks Venemaale väga suur häbi ja näitaks ühtlasi Vene eriteenistuste totaalset läbikukkumist. Sellise paraadi korraldamine sõja ajal, eriti kui Venemaa teab, et Ukraina on välja töötanud juba erinevad droonid ja raketisüsteemid, mis katavad suurt osa Venemaa territooriumist, on muidugi suur risk.
Nüüd peab Ukraina kaaluma, et mida ja kuidas nad teevad. Tegelikult käibki juba selline poliitiline survestamine, kus ka Hiina ja India räägivad ameeriklaste ja ukrainlastega, et jumala pärast midagi ei juhtuks. Nii et see Vene duumaähvardus kahjuks ikkagi töötab, aga venelaste asemel ma ülemäära enesekindel ei oleks. Kusagilt nad mingit laksu tõenäoliselt ikkagi saavad.