Inimlikult on teil täna (reedel – T. M.) hea meel prokuratuurist lahkuda või on kahju?
Kindlasti on sentimentaalseid tundeid, ma olen seda tööd teinud kirega. Need inimesed, kes prokuratuuris töötavad, on mulle olulised. Olen päris kindel, et ka mina olen mitmetele saanud tähtsaks töökaaslaseks ja iga lahkumine on selles mõttes raske. Aga ma lähen kerge südamega selles mõttes, et oli ju teada, et tegemist on tähtajalise ametikohaga ja ametiaeg lõpeb. Ja teiseks ka see, kuhu ma liigun tagasi – kohtutöö on mind alati köitnud, see on minu jaoks olnud vägagi hinge kosutav tegevus.
Lähme sisulisemate asjade juurde ka. Üks viimaseid suuremaid teemasid seoses prokuratuuriga on sideandmete kasutamise teema. Pärast seda kui Tartu maakohus keelas Parvel Pruunsilla ja Priit Humala kriminaalasjas sideandmete kasutamise, siis prokuratuur otsustas, et lõpetab nende kasutamise. Saan aru, et varasemast on ka Euroopa Kohtust ja riigikohtust seisukohad. Mis prokuratuuris praegu seis on, mis kujul saab neid menetlustes kasutada?
Ka kohtutel on erinevaid seisukohti. Hiljuti Tallinna ringkonnakohus asus Tartu ringkonnakohtuga võrreldes teistsugusele seisukohale sideandmete kasutamise võimalikkuse suhtes. Sideandmete teema on meil olnud õhus pikalt. Ei ole see leidnud adekvaatset lahendust Eestis, ei ole leidnud see adekvaatset lahendust ka Euroopa Liidu tasandil, kust see probleem tegelikult meile on imporditud.
Eestis eraldiseisvalt – enne Euroopa Liidu kohtu tehtud lahendeid, mis seadsid Eesti teatud mõttes sundseisu – on sideandmete säilitamise, kogumise ja kasutamise põhiseaduspärasust hinnatud ja leitud, et on igati põhiseaduspärane neid andmeid lausaliselt koguda, säilitada ja kriminaalmenetluses kasutada. Peab ütlema, et maailmas, kus omavaheline suhtlus ja inimeste tegevus on väga suuresti digitaalne, on tegelikult mõeldamatu, et me digitaalses maailmas kogunenud jälgi lihtsalt hävitame ja seome sellega enda jaoks kotisuu kinni. Meil ei olegi võimalik tihtilugu tuvastada või välja selgitada seda, mis digitaalses maailmas juhtunud või tehtud on, millel võivad olla päriselus vägagi tõsised tagajärjed.