Saada vihje

OTSE POSTIMEHEST Mart Võrklaev Jürgen Ligile: vaata, et sotsid eelarvet tühjaks ei tassi (2)

Copy

Endine rahandusminister Mart Võrklaev oli veel mõnda aega tagasi üks vihatumaid poliitikuid Eestis, kuid nüüd astub lisaks riigikogu liikme tööle hoopis üles teleseriaalis ja suurel komöödiaetendusel. Küsime Postimehe otsestuudiost, kas riigikogu liige on rajama endale uut karjääriteed või on tegemist hoopis kampaaniaga tulevasteks valimisteks. Mõistagi räägime Võrklaevaga ka päevapoliitikast. Saade on eetris kolmapäeval kell 11. 

Saatejuht on Tarvo Madsen.

Lisaks Võrklaeva uutele ettevõtmistele meelelahutustööstuses tuli mõistagi endise rahandusiministri ja praeguse riigikogu liikmega juttu ka päevapoliitikast. Nüüdseks on Võrklaev rahandusministri ametist prii olnud juba umbes pool aastat ning sel ajal on Võrklaev teinud poliitilist tööd riigikogu liikmena.

Küsimusele, kas Võrklaeval oli ka solvumistunnet, kui praegune peaminister​​ Michal otsustas tema asemel hoopis Jürgen Ligi valida vastas Võrklaev, et poliitikas tegutsedes peab teadma, et iga päev võib ametipositsioon muutuda. Samas ei lükanud ta ümber, et ta oleks soovinud rahandusministrina jätkata. «Jah, mulle meeldis see töö. See oli raske töö, aga mulle meeldis, et me riigieelarvet korda tegime ja nelja aasta peale üle ühe miljardi kokkuhoiukohti otsustasime,» lisas ta ning kirjeldas tehtud tööd.

«Peaminister teeb oma meeskonna ja omad valikud,» märkis Võrklaev. Ta lisas, et soovis Jürgen Ligile palju jõudu, kuid andis kaasa ka manitsussõnad. «Ütlesin ka seda, et vaata, et sotsid eelarvet tühjaks ei tassi. Mul on tunne, et natuke me sinna suunda praegu jälle läheme,» ütles ta.

Sotside suhtes on Võrklaev kriitiline olnud nii valitsuses olles kui ka hiljem. Ta tõdes, et poliitikas on teatav vastasseis normaalne, kuid praegu on ta teinud lihtsalt riigikogu liikme tööd ning ta tunneb huvi, kuhu riigi raha kulub.

«Ma ei tea, kas seda nimetada kraaklemiseks või tõe väljatoomiseks, aga tõesti pidasin vajalikuks meenutada, et kui eelmise aasta alguses Lauri Läänemets ütles, et Kopli komando tuleb sulgeda, sest meil ei ole 800 000 eurot, siis ma olin veendunud, et see on olemas. Eelmise aasta lõpuks jäi selle sama rea peale 3,5 miljonit kasutamata raha, ehk Kopli komandot ei olnud vaja sulgeda sellepärast, et oli kärpeülesanne,» rääkis Võrklaev.

«Kui on vaja raskeid otsuseid teha, siis tuleks neid põhjendada päris põhjustega, mitte otsida näilisi põhjuseid ja lükata seda kellegi teise süüks,» lisas ta. Samalaadset kriitikat jagas ta ka Eesti 200 suunas, kellega on tekkinud erimeelsus õpetajate palga rahade suhtes. «Aasta lõpuks selgus, et jälle on 14 miljonit haridusministeeriumis üle, mida aasta alguses justkui ei olnud,» ütles Võrklaev.

Lisaks spetsiifilisematele teemadele tuli Võrklaevaga juttu ka riigieelarvest üldisemalt, mis on võrdlemisi palju kriitikat saanud seetõttu, et see on liialt keeruline. Eelarvet pole mitte ainult kritiseerinud opositsioon vaid ka riigikontroll. Võrklaev nentis, et tema arvates ongi riigieelarve keeruline, sest riik on ise keeruline. «Seda, et väga lihtsalt oleks võimalik detailidest aru saada on ka keeruline tagada, sest siis on detaile liiga palju ja pilt jälle liiga segane,» ütles ta. Võrklaev tõdes, et eelarve puhul ongi tasakaalupunkti leidmine väga keeruline.

Küsimusele, kas tema meelest peaks iga tavaline inimene olema suuteline lugema riigieelarvet ning sellest aru saama vastas Võrklaev, et loomulikult peaks. Ta lisas, et selle jaoks on ka tehtud eelarvesse teatud lihtsustusi seletuskirjas. Sel aastal tehti eraldi ka infovoldik, kus on lihtsustatult välja toodud, kuhu raha läheb. «Kui tahad süvitsi minna, siis peadki süvenema ja võib olla vajadus küsida ka täiendavaid küsimusi,» ütles ta.

Lisaks eelmainitud teemadele tuli endise rahandusministriga juttu ka gaasijaamast, energiajulgeolekust ning automaksust ja selle mõjudest. Intervjuud täispikkuses saab kuulata saatest. 

Tagasi üles