Peaminister Kristen Michal (RE) ütles 2024. aastale tagasi vaadates, et ilmselt on meil olnud nii paremaid kui ka halvemaid aastaid, aga julgeolekuvaates oli see ikkagi üsna sünge aasta.
Äsja tabas meid suur ehmatus, sest pahatahtlikult lõhuti elektrikaabel Estlink 2. Kuidas meie sellele reageerisime?
Esimesel jõulupühal toimunud rünnak Eesti ja Soome elektri- ja sidekaablite vastu on osa suuremast ja korduvast ohust veealuse taristu vastu maailmameredel. Nii nagu energeetika ja ühendused on Venemaa sihtmärgiks Ukrainas, pole see ilmselt teisiti ka mujal. Estlink 2 puhul teeme head ja tihedat koostööd Soomega, ka Balti ja teiste Põhjala riikide ning Euroopa Liidu ja NATO liitlastega. Intsidendi esimestest hetkedest olid meie vastutajad ühenduses. Nagu tänaseks teada, on kahtlusalune laev Soome kontrolli all ja uurimine käib. Soome otsustavus võikski olla edasi standard, kuidas selliste ohutekitajatega käituda.
Soome otsustavus võikski olla edasi standard, kuidas selliste ohutekitajatega käituda.
Uurimise, põhjuste selgitamise kõrval on kõige olulisem tõsta taristu kaitsetaset nii merel kui ka maismaal. Peame looma koos liitlastega parema pildi, mis toimub meie kriitilise infrastruktuuri juures nii vee all kui vee peal. Merevägi koos liitlastega NATO-st võtab aktiivsema hoiaku kriitilise taristu valvamisel ja seirel. Eesti koos liitlaste ja partneritega püüdleb ka selle poole, et mereõigus muutuks kaasaegsemaks, et riikide õigus oma taristut kaitsta oleks selgem ja tegevused ohu ärahoidmiseks üheselt mõistetavad.
Mis edasi saab, kuidas me toime tuleme?
Eesti jaoks tähendab Estlink 2 katkemine muidugi ebamugavust energeetikas. Varustuskindlus on siiski tagatud, vajadusel ka välisühendusteta, nagu Eleringi juht [Kalle Kilk] kenasti Postimehes kirjeldab. Samuti tuleb hoida tempot uute tootmisvõimsuste loomisel ja valmisolekus reserve. Praegu on meil piisav varu Narvas olemas ja neid saab vajadusel käivituda. Tulevikku vaadates on meil siiski vaja nii uusi juhitavaid võimsusi, lõhkumiskindlamaid ühendusi, kui taastuva energeetika kasvu. Just see toob keskmist elektri hinda veel allapoole. Selle kõigega meie energeetikud avalikus ja erasektoris ka hoolega tegelevad.