OTSE POSTIMEHEST Mihhail Kõlvart: kunagi tegi Isamaa koostööd Interrinde tegelase Koganiga, et saada Mõis ja Palts linnapeaks (3)

Copy

Keskerakonna esimees Mihhail Kõlvart rääkis Postimehe otsesaates, et Narvas toimub praegu samasugune võimuga kauplemine, nagu oli 25 aastat tagasi Tallinnas. Siis tegi Isamaa kokkuleppe Interrinde tegelase Jevgeni Koganiga, et saada linnapeaks Jüri Mõis ja hiljem Tõnis Palts

Kas Narvas on veel võimalik asju klaarida või peab Jaan Toots arvestama sellega, et tal tuleb linnapeaametist loobuda?

Narvas on volikogus ka teiste erakondade esindajad, nii Eesti 200 kui sotsid, ja kunagi olid seal isegi Reformierakonna esindajad, aga suurem osa linnavolikogu liikmetest on tõesti kas endised või praegused – ja ma mõnikord ütlen, et ka tulevased – keskerakondlased.

Pole midagi teha, tuleb tunnistada, et aastate jooksul on mõned munitsipaalpoliitikud kasutanud Keskerakonna logo selleks, et olla võimu juures, aga päriselt nad Keskerakonnaga seotud ei olnud. Kõige halvem on see, et munitsipaalpoliitika ei huvita Narvas kedagi, huvitavad positsioonid ehk võimalus osaleda mingi nõukogu töös ja saada selle eest tasu. See ongi minu arvates kõige suurem motivatsioon selle võimupöörde puhul. Linnapea positsioon on see, mille nimel lugupeetud Katri Raik praegu pingutab.

Katri Raik pidas ju ka Keskerakonnaga läbirääkimisi, aga linnapeakohta ei oleks teie talle andnud?

Jah, mulle tundub, et selleks oleks õige aeg peale valimisi. Avaliku sektori jaoks on oluline järjepidevus ning aasta enne valimisi ei ole mõistlik midagi kardinaalselt muuta, sest ei jõua midagi ära teha. Aga kui eesmärgiks on võim, siis on kõik vahendid lubatud.

Konflikt linnavolikogus algas ju seetõttu, et linnapea Toots tuli välja reformiga, mida oleks vaja teha linna struktuuris. Ikka selleks, et linna struktuur oleks läbipaistvam ja ei oleks nii kohmakas. Tegelikult soovis seda omal ajal teha ka Katri Raik. Stalnuhhin oli see inimene, kes ütles, et ei, mulle sobib süsteem, mis kehtis Narvas 20 aastat. Stalnuhhini tsitaat oli, et 20 aastat tagasi mina lõin selle ja see peab jääma.

Oli võimalus leppida kokku Keskerakonna ja Katri Raigi inimeste vahel, et selle aasta jooksul, mis on jäänud valimisteni, tehakse reform ära. Nii oleks Narvas tekkinud uus ja kaasaegsem juhtimisstruktuur ja valimistel saanuks siis Narva inimesed öelda, kes on järgmine linnapea.

Paraku on Stalnuhhin kogenud poliitik, nii et tema kohe läks Katri juurde ja ütles, et mina tagan sulle linnapeakoha juba praegu, ära tee koostööd Keskerakonnaga. Nii lihtne see oligi, polnud mingit sisulist asja, mille ümber oleks tekkinud arusaamatus või kus ei tekkinud kokkuleppeid. Ainukeseks motivaatoriks oli linnapeakoht ja siin me siis nüüd oleme.

Nii et kõigele vaatamata juhib täna Narvas vägesid Stalnuhhin? Isegi pärast seda, kui ta loobus pürgimast volikogu esimeheks, on ikkagi tema see, kelle armust on keegi linnapea ja keegi peab minema opositsiooni?

Siin on üks huvitav ajalooline paralleel. Täpselt 25 aastat tagasi tekkis Tallinnasse samamoodi väga huvitav koalitsioon. Sellesse kutsuti ka Interrinde inimesed koos Koganiga. Isamaale oli vaja lisahääli, et kinnitada ametisse linnapea Jüri Mõis.

Ka siis tehti kokkulepe selliselt, et Kogan pidi väljuma volikogu koosseisust, aga on teada, et kokkulepe sõlmiti just temaga. Seda tehti isegi kaks korda, kõigepealt kinnitati Kogani abil ametisse Jüri Mõis ja pärast Tõnis Palts. See juhtus 20 aastat tagasi ja nüüd näeme Narvas, et see on jälle võimalik. Sõltumata sellest, kus on Stalnuhhin, on ta volikogu esimees või oma fraktsiooni esimees, koalitsiooni moodustavad seal sotsid ja Stalnuhhin.

Millegipärast arvatakse Narvas, et Katri Raik on ainuke linnapea, kellel on võimalik suhelda otse vabariigi valitsusega. Kas see võib tõesti nii olla?

Ma ei tea, võib-olla peaks sellele küsimusele vastama lugupeetud siseminister, kas see praegune koalitsioon on tekkinud tänu vabariigi valitsuse heakskiidule, tema on täna valitsuse liige. Või siis vastupidi, tuleks otse välja öelda, et nemad seda ei toeta ja heaks ei kiida, aga koalitsioon on ikkagi tekkinud. See on tõepoolest väga põhimõtteline küsimus.

On väga silmakirjalik rääkida, et ainult Katri Raik saab valitsusega suhelda. Tegelikult tegeles Jaan Toots terve aasta sellega, et suhelda erinevate ministeeriumitega ja ta tegi seda väga aktiivselt ning tulemuslikult. Toots suutis lühikese perioodi jooksul tegelda päris asjadega.

Jaan Toots ei ole võib-olla poliitik, aga ta on kogenud juht ja tema motivatsioon ei olnud ametikoht või palk, ta oli selles mõttes vaba inimene. Tal oli eesmärk, ta tegeles investeeringutega, ta tegeles töökohtade loomisega ja ta tegeles just suhete parandamisega Narva linna ja valitsuse vahel.

Me võime olla valitsuse suhtes väga kriitilised ja ka mina olen väga kriitiline, aga see ei tähenda, sa ei pea looma sidemeid valitsuse ja riiklike institutsioonidega. Jaan Toots suutis seda tõepoolest teha, tal oli pidev kontakt erinevate ministeeriumitega ja vajadusel ka ministritega.

Kas te praegu suudate määratleda seda osa Narva volikogust, mis kuulub Keskerakonnale?

Mulle tundub, et Keskerakonna jaoks on praegu toimuv isegi positiivne, sest me saame täpselt öelda, kes on keskerakondlased ja kes on võimupoliitikud ehk inimesed, kes on alati võimu poolel, sõltumata sellest, kes on võimul.

Nüüd on Keskerakonna fraktsioon eraldi ja seal on need, kes on valmis olema ka opositsioonis. Nende inimestega me saame valimistele minna, nii et see on selles mõttes ka Keskerakonna puhastamise võimalus. Inimesed, kes loodavad osaleda valimistel koos Stalnuhhini nimekirjaga või selles nimekirjas, ei ole meie jaoks enam keskerakondlased ja me viskame nad erakonnast välja.

Nii et praegu Keskerakond vaatab seda võimuvahetust suhteliselt rahulikult pealt ja valmistub Narvas järgmise sügise valimisteks? Te ei tee enam Katri Raigile mingit pakkumist, et Keskerakond taas võimukoalitsiooni saaks?

Meie võimu nimel talle linnapeatooli pakkuma ei hakka. See oleks minu arvates kuidagi väga imelik, et iga hinna eest peab võimul olema. Kindlasti ei ole mõeldav, et me läheme midagi Stalnuhhiniga kokku leppima, ehk siis neid võimalusi ei ole Narvas tänaseks väga palju jäänud.

Jah, me võime teha koostööd linnavolikogu liikmetega, kes on valmis tagama aasta enne valimisi stabiilsust ja kes oleksid valmis linnasüsteemi reformi toetama. Kui üks nendest on ka Katri Raik, siis on arutelu võimalik.

Tagasi üles