MIS UUDIST? Vaiko Eplik: ameeriklastel, nagu kõigil teistel, on õigus oma natsionalismile

Postimehe video-podcast'i «Mis uudist?» külaliseks on muusik Vaiko Eplik, kes jagab saates uudiseid enda maailmast. Lisaks arutleme temaga suurimate klikimagnetite ja tähtsaimate uudiste üle.

Mis sul uudist? «Uudis on peamiselt see, et uus plaat on valmis,» vastas Eplik. «Betti Alveri luule ei olegi silitamine või hellitamine. Ta räägib tõsistest asjadest ja isegi halastamatul viisil. Aususega, mis sobib rokkmuusikasse väga hästi. Kui teda mingile skaalale paigutada, siis välismaa autorite tekstide tonaalsusest ma võib-olla pakuksin Nick Cave'i. Mulle Betti Alver lillelaulik ei ole,» rääkis Eplik ja lisas, et igal inimesel on oma Alver, kuid sellel plaadil on nn Epliku Alver. 

Plaadi mõte küpses paar aastat ja kui tegudeks läks, siis plaat sai valmis kolme kuuga. «Andres Ehina käest oli küsitud, mis töö see luuletamine on. Ehin vastas, et kas sa oled kuulnud, et luuletajad puhkavad. Loovisik tegeleb 24/7 oma asjaga,» kirjeldas Eplik. 

«Mulle väga meeldib otsida tasakaalu. Ma ei leia, et seda, mis algses materjalis või tekstis on tumedate värvidega sisse kirjutatud, peaks muusikas rõhutama veelgi. Vastupidi, ma katsun leida sellise vormi, mis võimaldaks kuulata lugu ka neutraalses seades,» kirjeldas Eplik. 

Kui varasematel aastatel on Eplik kõik pillid plaadile sisse mänginud, siis sel korral oli teisiti. «See plaat ongi eriline sellega, et üle 20 aasta olen ma esimest korda salvestanud päris stuudios koos päris muusikutega. Andnud seda ruumi teistele inimestele, usaldanud teisi selle muusika juurde. See on minu hinnangul kuhjaga ära tasunud. Ka vormi otsuseid tegime ühiselt. Tõeline õnn mulle,» rääkis Eplik. 

USA presidendivalimised

Kas USA valimised lähevad Eplikule korda? «Lähevad ja ei lähe ka. Mulle meeldiks elada paralleeluniversumis, kus Frank Zappa oleks kandideerinud Trumpi vastu ja võitnud. Aga nii ei läinud,» vastas Eplik. 

«Minu suhtumine poliitikasse... Selle võtab hästi kokku minu naabrimehe Sergei arvamus Putinist. Tema ütles, et Vaiko, poliitika on selline asi, mis ei kuku lihtsalt hästi välja,» rääkis Eplik. 

Kas tema laule ei saagi üheski poliitkampaanias kuulda? «Ma tean juhtumeid, kus Eestis on kasutatud minu kolleegide laule luba küsimata poliitkampaaniates. Õnneks minuga seda juhtunud ei ole,» vastas Eplik. 

Trumpi kampaaniaralli lõpus mängiti laulu «YMCA». Kuidas selle laulu semiootika täpselt on? «Ta on kahtlemata geihümn. Ma arvan, et sa pead Trumpi käest seda küsima! Ma saan aru, et kui ta oli veidiv väsinum ühel kampaaniaüritusel, siis ta korraldas YouTube'i disko ja kõik tantsisid,» rääkis Eplik. 

Ta märkis, et Ameerikas ei olnud säravat kandidaati. «Kurb on pigem see, et ameeriklastel, nagu kõigil teistel, on õigus oma natsionalismile, kuid küsimus on pigem selles, et mis lõhn sellega kaasas käib,» nentis Eplik. 

Normet märkis, et need valimised on olnud väga dramaatilised: Joe Bideni taandumine ja Trumpi tulistamine. «See on kõik poliitika! Mulle meeldib Frank Zappa, minu igatsetud demokraatide kandidaadi (naljatledes) tsitaat poliitika kohta: poliitika on sisuliselt sõjanduse rasketööstuse meelelahutusosakond. Mulle tundub, et see on praegu sama tõsi kui siis, kui Zappa seda väitis,» lausus Eplik. 

Tagasi üles