Julgeolekuekspert Rainer Saks rääkis Postimehe «Sõjastuudios», et isegi kui Põhja-Korea on saatnud Venemaale oma eliitüksused, ei ole Vene vägede koosseisus neist mitte mingisugust kasu. Ta lausus, et Põhja-Korea juht ilmselt ei eeldagi, et mõni sõdur Venemaalt tagasi tuleks.
SÕJASTUUDIO ⟩ Rainer Saks: Põhja-Korea ei eeldagi, et mõni sõdur Venemaalt tagasi tuleks
Tundub, et Põhja-Korea sõdurid on juba Venemaale jõudnud, aga kuidas on lood nende jõudmisega Ukraina rindele?
Väga täpset infot selle kohta ei ole, aga rindel nad kindlasti ei võitle. Kindel on see, et nad on Venemaal ja et neid on seal tuhandetes. Selles pole põhjust kahelda. Aga kus ja kas neid rindel kasutama hakatakse, seda me täpselt ei tea.
Ukraina luureinfo ütleb, et nad viiakse Kurski oblastisse, mis teadupärast ei ole Ukraina territoorium, aga kas nad hakkavad seal tegelema võitlemisega või midagi muud tegema või kas nad sinna üldse jõuavad, seda me ikkagi ei tea. Venemaa on sattunud sel teemal surve alla ja me näeme, et see on neile väga ebamugav. Seega ei ole võimatu, et siin ka midagi ümber otsustatakse.
Nii et kõige suurem võimalus on, et nad tuuakse Kurski oblastisse, kuna see on siiski Venemaa territoorium?
See trikk on väga keeruline just selles plaanis, et kuna Venemaa pole välja kuulutanud sõjaseisukorda ja kui ta saadaks Põhja-Korea sõdurid Ukrainas võitlusesse või isegi Kurski oblastis võitlusesse, siis mis on see õiguslik alus. Kui nad näiteks satuvad Ukraina vägede kätte vangi, mis siis edasi saab. Need on küsimused, mis teevad selle Venemaa jaoks keeruliseks.
Teine probleem on puht psühholoogiline. Venemaa ei taha näidata, et ta saab Põhja-Korea käest sellisel kujul sõjalist abi. Just selle peale ka see Venemaa suunas toimuv meediakampaania mängib ja väga õigesti teevad. Survet tuleb veelgi suurendada, kuna praegu pole ka USA ilmselgelt suutnud seda võimalust veel ära kasutada.
Mis kasu on Venemaal Põhja-Korea sõduritest? Millised oskused neil on?
Kasu on nii palju, et nad saavad selle võrra värvata vähem sõdureid Venemaalt. Kui rääkida oskustest, siis need, keda Venemaal värvatakse ja suuresti ilma väljaõppeta lahingusse saadetakse, ei oma ka mingeid erilisi oskusi.
Ma arvan, et neid ei ole plaanitudki mingeid imetegusid korda saatma saata, vaid pigem just selliseid jalaväe massirünnakuid läbi viima. Arvestades seda, milline on Põhja-Koreas suhtumine oma inimestesse, siis olen ma täiesti kindel, et Põhja-Korea juht on nad sisuliselt Venemaale ära müünud ja ta ei eeldagi, et keegi sealt tagasi tuleb.
Kuidas nad keelega hakkama saavad?
Keeleprobleemist on võimalik üle saada, sest Põhja-Koreas on siiski olemas veel vanema põlve ohvitsere, kes on õppinud Venemaal ja oskavad vene keelt ning Venemaal elab ka korealasi. Nii et sellega nad tulevad toime. Aga nende kasutamine efektiivselt on välistatud, seda Vene armee ei suuda teha. Kui nad seal aasta või poolteist koos jauraksid, võib-olla siis tekiks mingisugune oskus.
See info, et Põhja-Korea on saatnud sinna mingid oma eliitüksused, ei oma selles kontekstis samuti mitte mingisugust tähtsust. Me ei ole Põhja-Korea üksusi lahingutegevuses näinud, aga kindlasti on seal selliseid üksusi, mis on treenitud ja mahvi saanud. Paraku sõdimisel Vene armee koosseisus Ukrainas on need eelised väga küsitavad.
Kui täpselt on teada, mis Kurski oblastis toimub?
Ega me väga täpselt tea, sest Ukraina on valinud seal sellise võitlustaktika, kus nad ei ehita üles suuri kaitseliine, vaid peavad manööversõda. Seetõttu tulebki vahepeal infot, kuidas Vene sõjavägi on kuhugi suutnud edasi liikuda. See fikseeritakse kuidagi ja sellest tulevad uudised, et Venemaa on mingi territooriumi uuesti oma kontrolli alla saanud. Hiljem aga selgub, et Ukraina on teinud vastumanöövri ja Venemaa üksused on olnud sunnitud sealt taanduma.
Ma arvan siiski, et valdav osa sellest territooriumist, mille Ukraina üksused hõivasid mõned kuud tagasi, on ikka veel nende kontrolli all. Midagi on ka Vene üksused tagasi saanud, aga laias laastus ei ole me näinud siiani väga suurt ja massiivset pealetungi, mida Vene armee on juba kaks kuud ette valmistanud.
Kaasanis toimub praegu BRICSi riikide kohtumine, kuhu sõitis ka ÜRO peasekretär, kes kavatseb seal kohtuda Putiniga.
Kohtumine peaks vist alles täna toimuma, nii et ÜRO peasekretär on seal vedelenud peaaegu kolm päeva. See on ÜRO ajaloos täiesti pretsedenditu, et peasekretär teeb sellise pika visiidi riiki, mis on ÜRO suures saalis hääletatud agressoriks. On väga arusaamatu, miks ÜRO peasekretär ei oska hinnata oma positsiooni selles olukorras.
Mida Venemaa teeb, ta üritab muuta oma agressiooni legitiimseks ja ÜRO peasekretär aitab sellele kaasa. Venemaa jaoks on tähtis, et riigipead tulid Kaasanisse kohale, see aitab Venemaa presidendil väljuda diplomaatilisest isolatsioonist, kuhu ta sõja alguses sattus ja nüüd üritab ta sammhaaval seda isolatsiooni lammutada.