SÕJASTUUDIO Lavly Perling: korruptsioon mõjutab otseselt lahinguvõimet

Erkki Koort
, Julgeolekuekspert
Copy

Postimehe «Sõjastuudios» on külas Lavly Perling, kes nõustab Ukrainat ja Moldovat korruptsioonivastases võitluses. 

Kui muidu räägitakse palju lahingusituatsioonist, siis on oluline rääkida olukorrast ühiskonnas ja võitlustest teistel rinnetel. 

Endine peaprokurör, Parempoolsete esimees Lavly Perling on olnud juba aastaid tegev Ukrainas ja Moldovas, et vähendada korruptsiooni nendes riikides ning aidata kaasa justiitssüsteemi reformimisele. 

Mõlemas riigis kuulub Perling komisjonidesse, mis viivad läbi kohtunike taustakontrolli. Moldova parlamendi poolt ametisse nimetatud komisjoni moodustamisest sai 15. juunil aasta. 

Moldovas on taustakontrolli komitee töötanud aasta ja Ukrainas natuke pikemalt. Kas selle aja jooksul oled näinud mingit muutust. Kas tänu sellele jõuab rindele rohkem tehnikata, rohkem tsiviilabi?

Jah, mul oli viimane kord hea kuulata, kui Moldova on ise toonud välja edusamme EL suunal. Ära on tehtud peaprokuröri taust, rea ülemkohtunike tasutakontroll ja magistraatide kohtunike taustad. Need on ju päris asjad ning need on sammud, millega aitamegi Moldoval liikuda Läände.

Rääkisin ülemkohtu kohtunikuga, kes ütles, et veel mõned aastad tagasi poleks keegi uskunud, et temasugune, riigiga mitteseotud advokaat, võiks olla ülemkohtu liige.

Kui võrdled Moldovat ja Ukrainat, siis millised on need põhjused, miks Moldovas (taustakontrolli) komisjonist läbi kukutakse ja miks Ukrainas?

Nad on tõesti natuke erinevad, kuid nad on erinevad juba seetõttu, et nende riikide seadused on erinevad. Ukrainas me oleme Želenskõi määruse alusel 9.11.21 Moldovas on nimetanud meid parlament täpselt aasta tagasi 15. juuni 2023.a. ja sellest tulenevalt on ka erisused. Moldova on selline rohkem tehniline ja rohkem arvutuslik, et kuidas need sissetulekud ja väljaminekud on tasakaalust ära. Ukraina süsteem on selle võrra lihtsam. Nüüd, mis puudutab kandidaate, siis eks need ühiskonnad iseenesest annavad erinevaid põhjuseid. Moldova probleem on just see, et miljonid inimesed on riigist lahkunud ning väga paljud inimesed saavat tuge oma välismaal töötavatelt sugulastelt. Meeletu diasporaa on Itaalias. Seal on probleem, kui palju me usume välismaalt saadavaid toetusi või sellist kultuurilist eripära, et raha pärinebki suguvõsalt või kallid kingitused ja toetused ristivanematelt. Samuti, kui palju me ütleme, et – ei – selle raha päritolu on küsitav. Ukraina puhul on intervjuud avalikud ja me oleme kuulnud väga jaburaid selgitusi, kust on saadud raha korterite, autode, paatide jaoks.

Millised need on?

Küll me oleme kuulnud, et kellegi vanemad või vanavanemad kasvatavad maasikaid või porgandeid või kellelgi peab kusagil Karpaatides mõni lähedane mesilasi ja sealt tulevad meeletud rahad. Need on põhjendused, mida keegi ju päriselt ei usu. Mõnes mõttes teeb see protsessi lihtsamaks, sest see ei ole kriminaalprotsess. Meie tõendamislävi on madalam. Kui on ikka küsimusi raha päritolu kohta, siis võime me öelda, et see kandidaat ei ole sobiv. Kõik! Aga suurel pildil on põhjused ikka samad. Sissetulekud ja väljaminekud ei ole kooskõlas ning sissetulekute osas on suur hulk küsimusi, mis teel on need ikkagi saadud.

Kas kokkuvõttes ikkagi nad ise mõistavad, et sõja võitmiseks on vaja korruptsioon välistada sellest süsteemist ja maha suruda?

Absoluutselt mõistavad. Mõistetakse väga selgelt Ukrainas, ehk ma olen ju sõja esimesest päevast olnud nendega ning enne sõda alustasin juba korruptsioonivastast võitlust koos ukrainlastega. 24. veebruar 2022 (Venemaa sissetungi algus) tekitas tunde, et nüüd on korruptsiooniga kõik. Oli neid, kes uskusid, et puhastustuli käib ühiskonnast läbi ja siis on korruptsioon kadunud.

Selgus, et ei ole?

Ütleme nii, et Kiiev oli vabastatud, kui olid esimesed indikatsioonid, et tagasi on oligarhid, tagasi on korruptsioon, tagasi on kõik see maailm. Täna on selge, et nad kõik saavad aru, et üks põhjus sõjaks oli korruptsioon ja nad ei lepi sellega. Tõsi, elu teeb omad korrektuurid ja ikka kuuleb neid lugusid, et vagunitäite kaupa abi läheb vasakule ning samuti on õõvastavaid lugusid korruptsioonist sõja tingimustes. Aga ma siiski usun, et need, kes korruptsiooniga võitlevad saavad järjest tugevamaks ja ühel hetkel ei ole halastust selliste kuritegude vastu.

Edasi vaata juba saatest.

Tagasi üles