Uus kliimaminister Kristen Michal (RE) on saanud enda õlule Eesti riigi jaoks kõige olulisemad tulevikuprobleemid, millele tuleb leida lahendus just praegu. Minister lubab, et kohe ta «paugutama» ei hakka, kuid hoiatab, et ettevõtjad peavad hakkama arvestama, et tulevik on neil, kes oskavad rohkem säästa ja väärindada.
Ütlesite Aktuaalsele Kaamerale antud intervjuus (17.04.), et majanduskasv peaks mahtuma looduse raamidesse. Mõtestage seda veidi.
See kirjeldabki seda, millega me peame tulevikus arvestama. Rohereformi mõte on parem elujärg, aga see tähendab ka seda, et valikud, resursside väärindamine – kõik sellised asjad peavad olema paremini tehtud.
Mis saab teie nägemuse kontekstis Tallinna külje all Harkus, kus asub pealinna ümbritsev viimane suurem mets? Valitsus peab lähimal ajal otsustama, kas see üle saja ohustatud taime- ja loomaliigi elupaik ning väärtuslik koht lastele loodushariduse andmiseks, saab looduskaitsealaks või siis jääb sellest järele üks suur auk ehk siis lubjakivikaevandus.
Ma ikkagi vestlen enne kolleegidega. Üldiselt on aga minu taju, et kui meil on võimalik saada maavara teedeehituseks ja kõigeks muuks kuskilt mujalt – muuseas tekib uusi mõtteid energiasalve ehitamisel jne – siis pigem tuleks eelistada, et seda hangitaks kuskilt mujalt, mitte sealt.
Selline on positsioon olnud ja sellisel viisil ilmselt see ka läheb. Aga ma ei rutta sündmustest ette – küll me sellise positsiooni ka valitsuses võtame. Teedeehituses ma ennustan, et see pigem jaheneb. Ennekõike seetõttu, et riigil on suured kaitsekulutused kanda.
Maavarade hankimine, eriti sellistes punktides, mis puudutavad inimeste elukeskkonda lähemalt, seal tuleks ikkagi põhjalikumalt mõelda. Ma julgeks küll öelda, et vähemalt Reformierakonna sees on ka varem suhteliselt suur survegrupp olnud, kes tegelikult eelistaks selle ala ikkagi kaitse all hoida, mitte sealt kaevandada.