Ma arvan, et TI-ga tuleb tagasi see tore asi, et palju rohkem hakatakse väärtustama omavahelist suhtlust. Need päevad, kus õpilased saadeti koju esseed kirjutama, hakkavad lõppema. ChatGPT-4 suudab teha paremaid tekste kui keskmine ülikooli sisseastuja. Õppejõuna kinnitan, et suudan tudengiga silmast silma suheldes kümne minutiga selgeks teha, kas tudeng valdab seda teemat või mitte. Distantsilt aga mitte.
Me ei pea ChatGPT-d üldse kartma, sellest on õppeprotsessis palju kasu – sealt saab palju infot kontsentreeritult kiiresti kätte. Kui selle info pealt sundida üliõpilasi edasi mõtlema, alles siis hakkame nägema TI eeliseid.
Ka maakoolides saab seda tehnoloogiat ära kasutada. Kindlasti mitte nii, nagu oli Covidi ajal – et paneme õpetaja arvutikasti ja näitame õpilastele. Küll aga näiteks õppematerjalide koostamisel. Kui ka vestlusrobot vastaks õpetaja asemel küsimustele, saavad lapsed õppida neli päeva kodus ja viiendal päeval käivad koolis kohal õpitut kinnistamas. Vestlusrobot oleks suur samm edasi, sest üks asi on lugemine, teine asi on vestlus. Siis poleks vaja ka koolilapsi iga päev mitmekümne kilomeetri kauguselt kooli sõidutada.
Elu näitab, et mõnel teadlasel on ka kurjad mõtted. Kuidas TI kurjameid, ka sõjanduses, ohjeldada? Kas samamoodi nagu digimaailmas siiani – oma vara tuleb turvata?
Klassikaline küberturvamine on tulevikus veel olulisem. Tuleb luua sellised TI süsteemid, mis on vastupidavad teise TI rünnakutele, sest selge on see, et arenenud TI suudab teha inimestest keerukamaid rünnakuid.
Ukraina sõda on hea näide, et ükskõik milliseid rahvusvahelisi kokkuleppeid ka teha, siis alati on keegi, kes suudab neist üle sõita. Ma pole ka sinisilmne lootma, et läänemaailm ja teiselt poolt Hiina-Venemaa suudaksid kõiges omavahel kokku leppida. Pigem püütakse leida mingeid tasakaalupunkte. Ent mida rohkem on meil ühiselt läbi arutatud põhimõtteid, millest kinni hakata, seda rohkem on võimalust küsida, kas te järgite neid juhiseid.
Kuigi diktatuuridest ja autokraatlikest riikidest ei saa ka välja pigistada seda, mida me tahaksime. Maailm jääb paratamatult erinevalt käituma.