L, 3.12.2022

OTSE POSTIMEHEST ⟩ Aivar Kokk: riigikogu fraktsioon ei tohiks kahtlast rahaeraldust esitadagi

Ulla Länts
, ajakirjanik
Aivar Kokk: riigikogu fraktsioon ei tohiks kahtlast rahaeraldust esitadagi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 2

Parlamendisaadikud jagavad tänavu katuserahadeks ligi neli miljonit eurot, kuhu see täpsemalt läheb, sellest räägime Postimehe otsesaates rahanduskomisjoni esimehe Aivar Koka (Isamaa) ja rahanduskomisjoni liikme Valdo Randperega (RE).

Kellele teie raha andsite?

Aivar Kokk: Mina andsin spordiklubidele ja külaseltsidele

Valdo Randpere: Minul läks eranditult kõik spordile, eelkõige noortespordi toetamiseks.

Kas rahanduskomisjon on nimekirja tervikuna juba kätte saanud ja kui palju on neid riigikogu liikmeid, kes ei taha üldse midagi jagada ja mis sellest rahast siis saab, kas siis saavad teised jagamiseks rohkem?

Aivar Kokk: Teised ei saa kindlasti rohkem jagada, igale riigikogu liikmele on arvestatud 39 600 eurot ja kõik fraktsioonid pidid eile õhtuks oma nimekirjad esitama. Neilt, kes seda teinud ei ole, ootame nimekirju tänase päeva jooksul. Parandusettepanekute tähtaeg on ametlikult 30. november, aga kui tuleb 400 ettepanekut, siis on need vaja ka eelarvesse õigetele ridadele kirja panna ja see võtab aega. Nii et hetkel kogu nimekirja koos ei ole, aga enamus fraktsioone on need siiski esitanud ja praegu käib kontroll, et kõik vastaks nõuetele. See tähendab, et MTÜ või sihtasutus peab olema vähemalt aasta tegutsenud ja korra ka oma aruande esitanud. Sellisel puhul, kus MTÜ on lihtsalt paberil kirjas, aga tegelikult ei ole esitanud maksuametile ühtegi dokumenti, oleme palunud rahaeralduse ümber vaadata.

Valdo Randpere, mitmed teie erakonnakaaslased on katuserahadest juba lahti öelnud, nad ei toeta sellisel viisil raha jagamist, miks teie olete teisiti otsustanud? Kas on arutatud ka, et erakond tervikuna loobuks katuserahadest?

Valdo Randpere: Meil on neid diskussioone olnud, aga põhimõtteliselt on siiski lähtutud sellest, et iga riigikogu liige on oma mandaadis vaba ja ei ole mõtet hakata suruma kõigile peale mingit ühtset maailmavaadet regionaalsete investeeringute jagamisel. Pean tunnistama, et minul on ka olnud aegu, kui ma olen olnud katuserahade suhtes väga negatiivne, aga see oli siis, kui neid jagati nii, et koalitsioonierakonnad said oluliselt rohkem kui opositsioonierakonnad. Praegu võin uhkusega öelda, et ma olen üks neist, kes sünnitas idee, et tegelikult tuleks anda kõigile riigikogu liikmetele võrdne summa, et see ei kujuneks võimuerakondade häälte ostmise võimuinstrumendiks, mis jätab halva maigu. Minu jaoks oli oluline, kui kõik riigikogu liikmed saavad jagada võrdse summa ja et see raha jõuaks kohtadesse ja saajatele, kes on liiga väikesed selleks, et neid riigieelarve tegemisel keegi tähele paneks. Tähtis on seegi, et iga sellise raha andmise taga oleks konkreetse riigikogu liikme nimi. Me ei tohi anda raha endiga seotud MTÜ-dele või sihtasutustele või organisatsioonidele, seal ei tohi olla mingit korruptiivset sidet.

Kes sellest nimekirjast neid korruptiivseid sidemeid otsima hakkab, kas rahanduskomisjonil on selleks aega?

Aivar Kokk: Tegelikult peaksid kõik fraktsioonid enne esitamist ise ühe või teise MTÜ põhikirja korra lahti tegema, et vaadata, kas nad on aastaaruande esitanud ja kui seda tehtud ei ole, ei saa sellist MTÜ-d ka toetada. Samuti tulevad põhikirjast välja kõik inimesed, kes selle MTÜ-ga seotud on. Nii, et kui seal peaks olema ka esitaja nimi, siis fraktsioon ei tohiks seda edasi saata. Ka mina olen nõus, et enda või oma sugulastega seotud MTÜ-d ei tohi toetada.

Mitmed kodanikuühiskonna esindajad on katuserahade jagamise suhtes hästi kriitilised, öeldes, et nad ei taha seda raha. Oma liikmeid isegi hoiatada, et olge ettevaatlikud, kohe tulevad poliitikud rahapakkumisega?

Valdo Randpere: Minu jaoks kõlab see küll täiesti äraspidiselt, pigem pöörduvad abivajajad ise meie poole. Ma ise ei ole kunagi rääkinud raha teemal ei EOK-ga ega ka selle väikesaarte spordiühinguga, mida ma toetan, ma lihtsalt tean, et nad vajavad raha ja võtavad selle tänuga vastu. See hoiatus kõlab natuke hapude viinamarjade moodi, et kuna mulle nagunii raha ei anta, siis olen vihane, kui keegi teine saab. Nii et mina ei oska sellele kriitikale küll kuidagi vastata, et ärge nüüd meile helistada ja ärge meile raha tooge. Mina ei ole küll kusagile helistanud.

Aivar Kokk: Mina ei ole ka kusagile helistanud. Tegelikult on nii, et kui sa oled oma piirkonnas aastaid ringi liikunud ja näinud, millised MTÜ-d või spordiklubid ja sihtasutused on tublit tööd teinud, siis sa teed selle otsuse ise. Helistada ja küsida on väga keeruline. Ma arvan, et kui keegi vaataks mu meilipostkasti, siis iga päev on üle Eesti tulnud erinevatelt MTÜ-delt, aga ka mõisaomanikelt palveid, et kas oleks võimalik ka nendele regionaalsete investeeringute raha jagada. Olen enamusele vastanud, et suhelge oma piirkonna saadikutega, kui nemad on valmis teid toetama, siis on väga tore. See arvamus, et keegi annab kuhugi viis tuha ja siis on seal pärast kõik roosiline, on vale. Ometi on täna iga spordiklubi õnnelik ka viiesaja euro pärast, sest selle eest saab kasvõi spordivõistlustele sõitmiseks bussi rentida või midagi muud teha. See on üks võimalus ka väljaspool Tallinna natuke raha jagada. Ma kinnitan ka, et selline rahajagamine on läbipaistev, seal on võimalik küsida raha konkreetsele MTÜ-le ja näha, milline riigikogu liige on seda teinud. Riigieelarves me ju jagame kümneid miljardeid ja kui keegi viitsib eelarvesse sisse vaadata, siis ta näeb, et raha jaotatakse nii konkreetsetele objektidele, aga on ka summasid, kuhu on taha kirjutatud, et ministeerium jagab.

Katuserahade nõrk koht on, et siin pole kõigile võrseid võimalusi raha taotlemiseks ja keegi ei seleta, miks üks sai ja teine mitte?

Valdo Randpere: Arvan, et kõige olulisem kriteerium on, et see läheks su oma südame järgi, et sa toetad endale südamelähedast ala. Ma andsingi raha EOK-le ja noortespordi edendamiseks, sest see on mulle südamelähedane. Ma näen, kui palju sport on andnud minu lastele ja ma tahan, et ka praegustel noortel oleks võimalikult heades tingimustes spordiga tegelda. Nii, et kui mina annan mingitele MTÜ-dele ja siis ma võin sisimas loota, et keegi teine annab mingitele teistele abivajajatele. Ma ei saa kogu maailma oma väikese summaga heaks teha, aga ma teen head nii palju, kui ma saan.

Aivar Kokk: Eks me ju valimisringkonna saadikutega omavahel ka suhtleme, et et teada, kellele keegi annab. Kõigil ei ole mõtet sama organisatsiooni toetada.

Märksõnad
Tagasi üles