Ukraina kuulutas juba mitu kuud tagasi, et tahab suurendada oma relvajõude ühe miljoni inimese suuruseks (sõda alustasid nad umbes 200 000 – 300 000 inimesega) ja nüüd on loomulikult küsimus selles, et selleks, et sellest ühest miljonist abi oleks, on vaja need inimesed ka välja õpetada, üksustesse komplekteerida ja need üksused kokku harjutada. See kõik ei käi väga lihtsalt ja kõik see ei käi väga ruttu.
Kuidas sellised väljaõppeoperatsioonid välja näevad? Kas need toimuvad Ukraina pinnal või väljaspool?
Kui Euroopa Liit sellist operatsiooni hakkaks tegema, siis ma ei pea väga tõenäoliseks, et seda Ukraina pinnal hakatakse tegema. Tõenäoliselt on see ikkagi Euroopa Liidu riikide pinnal – eelkõige Poolas, Rumeenias, Leedus. See võiks välja näha nii. See parandaks Ukraina olukorda. Praegu kõik, mis vähegi parandab Ukraina olukorda, on hea.
Valgevene uudisteportaali Harta97 juht on kindel, et Putini esimese käsu peale ründab ka Valgevene Ukrainat. Mil määral on Lukašenka veel mõjutatav läänest või määrab tema jaoks asjad vaid Putini sõna?
Ma olen selles mõttes optimistlikum – see tõenäosus, et Lukašenka ründaks Ukrainat, on praegu väike. Ta oleks võinud seda teha kohe sõja alguses, tal oli mitu võimalust selleks, aga ta ei teinud seda. Siis ongi küsimus, miks ta ei teinud seda.
Kõige tõenäolisem põhjus, nii palju kui me näeme avalikest allikatest ja natuke võibolla ka Valgevene inimeste kaudu on tegelikult see, et Lukašenka tajub, et enamik Valgevene rahvast on selle sõja vastu. Valgevene relvajõud ja paljud ohvitserid ning vanemohvitserid ja kindralid kindlasti ei toetaks seda sõda.