Skip to footer
Saada vihje

OTSE POSTIMEHEST Ossinovski: seni on volikogus olnud suhtumine, et linnavolinik küsigu pigem vähem (1)

Jevgeni Ossinovski

Kuna Tallinnas on üle pika aja tekkimas koalitsioonivalitsus ja volikogu esimehe koht pole enam Keskerakonna käes, siis tekib võimalus, et volikogu võiks tagasi saada juhtrolli linnaasjade üle otsustamises. 

Postimehe otsesaates Tallinna volikogu esimees Jevgeni Ossinovski, saatejuht ajakirjanik Ulla Länts.

Keskerakonna ainuvõimu ajal muutus volikogu roll üsna tagasihoidlikuks, kas nüüd on loota, et Tallinna juhtimise peakontor on jälle volikogu majas?

Ma ei tahaks kindlasti üles ehitada mingit vastasseisu linnavalitsusega, kahtlemata on mõlemal oma roll ja pädevused. Samas koalitsioonivalitsuse tingimustes, kus koalitsioonipartner täidab volikogu esimehe kohta, saab volikogust kindlasti linnavõimu tasakaalustav organ. Kui linna juhib üks erakond, siis paratamatult langetatakse otsuseid ühes meeskonnas ja volikogule jääb rohkem heakskiitmise rõõm.

Te ise olete täna veel riigikogu liige, kas nii jääbki?

Ma olen öelnud, et kavatsen keskenduda täiskohaga Tallinna poliitikale ja sellest tulenevalt on kahte ametit ühitada väga keeruline. Seadus küll lubaks, aga sellele vaatamata on mul plaanis riigikogust lahkuda.

Kui keerukaks kujuneb teie lahkumine parlamendist, on ju teada, et asendusliige tuleb teisest erakonnast, sotsid kaotavad ühe koha?

Minu vaates on kõik lihtne. Kirjutan lahkumisavalduse ja minu mured on sellega üksikisikuna lahenenud. Tõepoolest, asendusliikmete nimekiri on tänaseks kõigile juba teada ja seda on palju kajastatud. Me hetkel ei tea, millise otsuse langetab asendusliige, kes on vahepeal sidunud ennast teise meeskonnaga.

Kuna Tallinna volikogus on palju riigikogu liikmeid, võib mõni Toompea probleem kanduda paratamatult ka Tallinna volikogu saali. On see pigem positiivne või pigem negatiivne?

See võib mingitel hetkedel nii olla. Positiivse poole pealt lisavad riigikogu liikmed kindlasti volikogusse kompetentsi ja poliitilist kogemust. Opositsiooni poolelt Reformierakonna fraktsiooni juht omab kaalukat poliitilist kogemust, meie oma fraktsiooni juht samamoodi. Meil on koostöökogemus nende inimestega ka riigikogu ajast, nii et ma pigem vaatan sellele positiivselt. Mis puutub Tallinna ja Toompea probleemide segi ajamisse, siis püüame need kaks teemat siiski lahus hoida. Toompea asju aetakse ikka Toompeal ja linna asju aetakse linnas, nii et ma seni küll ei ole näinud nende asjade segunemist ja loodan, et seda ei tule ka edaspidi.

Homme peaksite paika panema uue linnavalitsuse, ka sotsidele tõesti meeldivad kõik Keskerakonna abilinnapead? Näiteks Beškina ja Belobrovtsev on ju näidanud end suhteliselt nõrkadena.

Ma pigem ei hakkaks hindama Keskerakonna personalivalikuid ja võimekust. Kindlasti omavad ka nimetatud isikud linnajuhtimises märkimisväärset kogemust. Meil on koalitsioonipartnerite vahel selline üldine kokkulepe, et kui pole selgelt mingeid välistavad asjaolusid, et inimene ei võiks linnavalitsuse liikme kohustusi täita, siis ikkagi partner vastutab oma inimeste eest ise. Meil on viimase kuu jooksul kujunenud üsna hea ühine tunnetus, et selle meeskonnaga võiksime koos valitseda tõhusalt, efektiivselt ja hästi. Kas mingite inimeste töös võib esineda puudujääke – kahtlemata võib, aga eks neid puudujääke tuleb siis töö käigus arutada.

Kas volinikud saavad uue linnavalitsuse liikmetele ka küsimusi esitada?

Küsimusi saab Tallinna volikogus üldse küsida üsna napilt. Küsimuste esitamiseks on linnavolinikul aega 30 sekundit, nii et tundub, et senini ongi olnud suhtumine selline, et küsigu pigem vähem. See on üks asi mida ma kindlasti kavatsen muuta. Sellise suhtumisega ei saa poliitilist arutelu tekitada, aga volikogu ongi ju poliitiliste arutelude koht. See on tema eesmärk. Ma olen mitme fraktsiooni juhiga juba ka arutanud, et peaksime vaatama üle töökorralduse, nii et meil oleks ühine arusaam sellest, milliseid muutusi on vaja, et inimesed saaksid oma valijalt saadud mandaati täita.

Kui ainuvõimu tingimustes tuli linnavalitsus sageli välja otsustega, mida ei olnud volikoguga isegi arutatud, siis kas olete Kõlvartile selgeks teinud, et nüüd enam nii ei saa?

Ma arvan, et siin tuleb muutus iseenesest. Meil on koalitsioonivalitsus ja loomulikult tuleb linnavalitsusel volikoguga rohkem arvestada. Kui tekivad erimeelsused, siis oleme kokku leppinud, et kuna meil on pariteetsetel alustel koalitsioon, siis linnavalitsuses ei hääletata. Kõiki erimeelsusi lahendatakse läbirääkimiste teel ja loomulikult tähendab see, et need otsused peksid omama heakskiitu volikogu poolt. Ka pikemavaateliste otsuste puhul on linnavolikogu siiani võtnud sellise tagumise pingi positsiooni, andnud rohkem juhtimispädevust ära, aga paraku ei ole see ainult Tallinna küsimus, sama probleem on ka riigikogus. Seadusandlik kogu peab ikka ise võitlema oma staatuse eest, see kipub käest libisema, kui sellele vastu ei seista. Ma usun, et suuremad strateegilised Tallinna linna puudutavad otsused peaksid olema volikogus arutatud ja otsustatud.

Kuidas saab volikogu kontrollida linna raha kasutamist, kas ainult läbi volikogu revisjonikomisjoni?

Mis puudutab revisjonikomisjoni, siis see on üks teemadest, mis on minu jaoks olnud hästi oluline nii koalitsiooniläbirääkimistel kui ka edasises töös. Revisjonikomisjon peab olema tugevam, seal peab olema rohkem sisulist pädevust. Me oleme kokku leppinud, et revisjonikomisjonile eraldatakse täiendavaid vahendeid, et nad saaksid tellida sõltumatuid auditeid. Olen juba rääkinud revisjonikomisjoni tulevase juhiga, kuidas tööplaan paika panna. Siin tuleb hüppeline kvaliteedi tõus küll.

Kas revisjonikomisjoni juhi koha saab opositsioon nagu kombeks on?

Jaa loomulikult, see on ka meie koalitsioonis iseenesest mõistetavalt nii. Selle otsustavad opositsioonierakonnad ja meie toetame opositsiooni kandidaati. See käib demokraatliku poliitilise kultuuri juurde.

Kas midagi võiks muutuda ka linnale kuuluvate äriühingute ja sihtasutuste nõukogude liikmete nimetamisel. Siiani hoiti nendel kohtadel linnavõimule lojaalseid poliitikuid, äkki võiks nad nüüd asendada spetsialistidega?

Probleem on olemas. Tuleb tunnistada, et viimase paari aasta jooksul on selles küsimuses teatud edusamme olnud, mõningad kasutud asutused on likvideeritud, samas mõnes kohas on ka arenguruumi. Ettevõtte järlvalveorganina on nõukogu liikmete kompetents oluline. Oleme seda käsitlenud koalitsiooniläbirääkimistel ja see teema on jõudnud ka koalitsioonileppesse. Me liigume selles suunas, et tasakaalustada nõukogude koosseisud. Ekspertide kaasamine sinna on kindlasti vajalik. Kuidas see täpselt meil õnnestub, selles osas ma lubadusi ei anna.

Kommentaarid (1)
Tagasi üles