:format(webp)/nginx/o/2021/06/10/13837229t1hd482.jpg)
Riigikogu Reformierakonna fraktsiooni liige Jürgen Ligi ütles Postimehe otsestuudios, et EKRE taktika parlamendi tööd takistada on absurdne, sest isikutuvastamise andmekogu ehk ABIS eelnõu algatas 13. oktoobril Mart Helme ise, selle kiitis heaks ja kooskõlastas Martin Helme, selle saatis uuele kooskõlastusringile Alar Laneman.
«Me tegelikult räägime ikkagi eelmise valitsuse ja EKRE algatusest,» sõnas Ligi ja lisas, et eelnõu on riigikogule antud ja parlamendi asi on nüüd hääletada ja debateerida, aga kui inimesed on öösel lihtsalt «piinamisel», siis sisuline külg ei jõuagi tegelikult arutluse alla, sest kõik teavad, et siis kehtib «kes keda» olukord.
Riigikogu Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraksiooni liige Anti Poolamets vastas Ligi kriitikale, et ööistung täitis oma eesmärki. «Oli väga sisukas öö, väga sisukas arutelu, sest me ju käsitlesime eelnõusid ja ma ei ole ammu nii sisukal istungil olnud. Minu arvates me oma eesmärgi saavutasime, et näidata, et selles seaduses on tõsised puudujäägid.»
Ametnikud suudavad aeg-ajalt müüa asju, mis esmapilgul tunduvad väga tehnilised.
Poolametsa sõnul on Mart Helme kinnitanud, et tema ajal see eelnõu küll algatati, aga sellel saadi õigel ajal sabast kinni. «Ametnikud suudavad aeg-ajalt müüa asju, mis esmapilgul tunduvad väga tehnilised, et «teeme siin natuke andmete ristkasutust» ja siis tõepoolest minister võib neid liialt uskuma jääda,» selgitas Poolamets eelnõu sünnilugu, kuid nentis, et erakonnas oli sõel piisavalt tihe. «Eelnõu jõudis fraktsiooni, see jõudis rahandusministrini,» jätkas Poolamets lisades, et üks võtmeisik, kes toona eelnõuga rahul polnud, oli Martin Helme.
Ligi hinnangul pole need selgitused aga faktiliselt õiged. «Eelmine valitsus kukkus jaanuarikuus ja jaanuar oli see aeg, kus siseminister Alar Laneman saatis eelnõu teisele ringile. Seega legend, nagu oleks toona olnud tohutu vastuseis ja eelnõu peatamine, lihtsalt ei pea vett,» ütles Ligi.
Ligi tunnistas otsesaates, et nad on fraktsioonis ka ise seda eelnõu tõsiselt võtnud ja vaadanud selle sisse ja et sellega on probleeme. Poolametsa kinnitusel on see ka põhjuseks, miks EKRE praegust taktikat kasutab.
«See on sisuline seadus, see ei ole trollimine trollimise pärast. Ma ei viitsiks seda ise ka teha ja oleksin sellele ei öelnud,» sõnas Poolamets, kelle hinnangul kerkivad eelnõus esile mõned teemad, mis on päris ohtlikud ja mõned teemad, mis on tulevikus ohtlikud.
«Siseministeeriumi lehel oli just info üleval, et nemad kavatsevad tulevikus jagada seda superandmebaasi erasektoriga. Tänapäeval on need delikaatsed isikuandmed ju ülitundlikud,» tõi ta ühe näite.
Ligi sõnul tuleb aga uskuda andmekaitse tõhususse Eestis paratamatult igal sammul ja selles osas ta väga mures ei ole. Küll aga häirib teda opositsiooni tegutsemistaktika. «Ma olen pigem mures selle poliitilise külje poolest, et alguses esitatakse eelnõu ja siis hakatakse sellepärast parlamenti seisma panema, ei lasta parlamendil asja arutada ja maetakse kõik see debatt selle alla, kuidas saada lahti nendest sadadest muudatusettepanekutest ja öötundidest,» oli Ligi ööistungist nörritatud.
Poolamets aga selgitas, et teisiti pole võimalik hetkel olukorda lahendada. «Asjalikku arutelu pole sellepärast, et pooled ei saa kokkuleppele. Meie ettepanek on olnud kogu aeg, et võtame olulisemad parandusettepanekud ja arutame nende üle,» sõnas ta.