Skip to footer
Saada vihje

Otse Postimehest Marko Mihkelson: minimaalselt saab röövitud Pratasevitš piinatud

  • Järgmisel nädalal on Sotšis Vladimir Putini ja Aljaksandr Lukašenka kohtumine
  • Väliskomisjoni esimees kahtlustab lennuki kaaperdamises Putini karvast kätt
  • Rahvasaadiku hinnangul on oht Raman Pratasevitši elule reaalne

Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson arvas Postimehe otsesaates, et oht vahistatud opositsiooniaktivist Raman Pratasevitši elule on suur. «Pratasevitšil kindlasti on oht, et tema suhtes võidakse rakendada minimaalselt piinamist ja muid mõjutusvahendeid. Valgevenes kehtib ka surmanuhtlus ja see ei ole välistatud,» leidis Mihkelson.

Saate vaatamiseks sisene artiklisse tellijana.

Marko Mihkelsoni sõnul oli tegemist erakordse sündmusega, millist pole lennunduse ajaloos varem nähtud. «Tegemist oli riikliku kaaperdamise aktiga ja sellele peavad järgnema konkreetsed tagajärjed. Rahvusvaheline Tsiviillennunduse Organisatsioon (ICAO) peab läbi viima väga põhjaliku uurimuse,» toonitas ta.

Rahvasaadik lisas, et ICAO uurimistulemuste selgumiseni peaksid nii lennukompaniid kui ka Euroopa Liit andma soovituse võimalusel vältida Valgevene õhuruumi. Mihkelson leiab, et Valgevenega lennuliikluse peatamine peaks olema Euroopa Liidu ühine otsus. Näiteks täna saab Tallinnast Minskisse lennata. «Kindlasti Brüsselis nendel teemadel arutatakse,» arvas ta.

Samas leidis väliskomisjoni esimees, et tegemist on delikaatse otsusega. «Sanktsioonidest rääkides peame silmas pidama ka seda, kuidas aidata neid valgevenelasi, kes tahavad näha muutust, suhelda läänemaailmaga või riigist põgeneda. Lennuühendused on üks vähene viis, kuidas inimestel on võimalik sealt riigist ka välja pääseda,» märkis ta.

Valgevene võimud sundisid eile Ateenast Vilniusesse teel olnud Ryanairi reisilennuki libapommiähvardusega ja sõjalennukite survel Minskis maanduma. Valgevene võimud vahistasid pardal viibinud opositsiooniaktivisti Raman Pratasevitši.

Inimesi hävitatakse ka seaduses mitte ettenähtud paragrahvide alusel, inimesed lihtsalt kaovad.

Marko Mihkelson lisas, et kõigil poliitvangidel on Valgevenes reaalne oht elule. «Me ei tea täpselt, kui paljud inimesed on eelmise aasta augusti sündmuste järgselt oma elu kaotanud. Neid on kindlasti rohkem, kui ametlikult on teada. Nädalapäevad tagasi tuli teade ühe inimese surmast, väidetavalt südamepuudulikkuse tõttu. Samas on lähedased teavitanud, et mingit sellist probleemi pole tal olnud,» kirjeldas ta.

«Me teame, et Valgevene režiim ei hoia ennast tagasi. Inimesi hävitatakse ka seaduses mitte ettenähtud paragrahvide alusel, inimesed lihtsalt kaovad. See oht on väga kõrge,» hindas väliskomisjoni esimees ohtu ajakirjanik Raman Pratasevitši elule ja tervisele.

Järgmisel nädalal on Sotšis Vladimir Putini ja Aljaksandr Lukašenka kohtumine. Väga huvitav, milliseid mulje nad seal vahetavad.

Marko Mihkelson vihjas võimalusele, et lennuki kaaperdamise taga võis olla ka Kreml oma nõu ja jõuga. «Esitan retoorilise küsimuse, kas president Putin oli teadlik, et selline operatsioon aset leiab? Äkki anti n-ö roheline tuli mitte Minskist vaid hoopis mujalt?» mõtiskles ta.

Poliitik kaldus arvama, et tegemist ei olnud üksikaktiga saamaks kätte opositsiooniline ajakirjanik Raman Pratasevitš, keda tema hinnangul võib kodus oodata ka surmanuhtlus. «Või on selle episoodi taga kellegi laiem soov suruda Valgevene veel sügavamasse isolatsiooni ja mängida Valgevene veel kiiremini Venemaa osaks?» arutles Mihkelson.

«Järgmisel nädalal on Sotšis Vladimir Putini ja Aljaksandr Lukašenka kohtumine. Väga huvitav, milliseid mulje nad seal vahetavad. Milline on Moskva arusaamine toimunud?» märkis ta.

Väliskomisjonide ühisavaldus

Eesti, Läti, Leedu, Tšehhi, Saksamaa, Poola, Ameerika Ühendriikide, Iirimaa ja Ühendkuningriigi parlamentide väliskomisjonide esimehed kutsuvad ühisavalduses viivitamatult ja tingimusteta vabastama Raman Pratasevitši ning kehtestama sanktsioone Lukašenka režiimile.

«Meie kui oma riikide parlamentide väliskomisjonide esimehed mõistame sõnaselgelt hukka vägivallaähvardused Valgevene õhuruumis liikuvate tsiviillennukite vastu. Hävituslennukite kasutamine Ryanairi tsiviillennu kinnipidamiseks kujutab endast piraatlust marsruudil kahe NATO ja EL-i liikmesriigi vahel. See vastutustundetu tegu seadis reisijad ja meeskonna suurde ohtu. See on meeldetuletuseks, et Minskis end välja kuulutanud valitsus on ebaseaduslik.

Kutsume Rahvusvahelist Tsiviillennunduse Organisatsiooni (ICAO) viivitamatult uurima seda riikidevahelise vaba transiidi ilmselget rikkumist ja lennukile ohu tekitamist.

Kuni ICAO raporti valmimiseni kutsume peatama Valgevene liikmelisuse organisatsioonis ja keelama kõik ülelennud Valgevenest, sealhulgas riiki sisenevad ja sealt väljuvad lennud. On selge, et Minski praegune valitus ei austa meie kodanike turvalisust ja seda ei saa usaldada kaitsma nende õigusi. Selline riigipoolne terror ja inimrööv ohustab kõiki, kes reisivad Euroopas ja kaugemal. Sel ei tohi lasta püsida.

Me kutsume NATO ja Euroopa Liidu liikmesriike kehtestama sanktsioone Lukašenka režiimile ja peatama selle võimalused kasutada Interpoli ja teisi rahvusvahelisi organisatsioone edasiste rünnakute läbiviimiseks Euroopa demokraatia vastu. Me kutsume üles korraldama vabu valimisi Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni järelevalve all. Me kutsume üles viivitamatult ja tingimusteta vabastama Raman Pratasevitši.

Türannial pole kohta Valgevenes ega Euroopas. See ähvardab lisaks oma kodanikele ka miljoneid teisi ümber maailma.»

Kommentaarid
Tagasi üles