Otse postimehest
Päevakajalised intervjuud saates “OTSE POSTIMEHEST” VAATA

«Otse Postimehest» stuudios on toitumisteadlane, Tartu ülikooli biokeemik Raivo Vokk. 

Raivo Vokki sõnul ei tunne ta küll taimekaitsevahenditega seonduvat, kuid selliseid ehmatavaid numbreid ei ole, mis näitaksid inimeste tervise halvenemist.

Toitumisteadlase hinnangul ei saa taimekaitsevahenditeta õiget saaki, kuid see on tootja vastutus, et toode vastaks nõuetele. See, kui tema puu- või juurviljas on lubamatud jäägid, jääb tootja südametunnistusele.

Kuigi ka kloorpürifossi lubatud piirnormi sisse jääv mandariin võib lapse jaoks olla liiga palju, ei usu Vokk, et korralik mandariin probleeme võiks põhjustada.

«Mandariini ja mandariini vahel on vahe. Kui mandariin tuleb tõeliselt heast kasvukohast ja selle kohta on kindel leping.. Ma olen tuttav nende inimestega, kes on neid lepinguid ise sõlminud. Ma väidan, et korralik mandariin seda ei põhjusta,» selgitas ta.

Vokk nentis, et paraku tarbija ei saagi teada, kas poest ostetud mandariin on korralik või mitte. Küll aga soovitas ta mitmekülgselt toituda ning tarbida kõiki erinevaid toidugruppe.  

«Eriline kartus peaks olema veganitel, kes toituvad ainult taimsest toidust,» ütles ta ja selgitas, et sellisel juhul võib toidust saada ülemäära pestitsiidi jääke.

Küsimusele, kas pesemine ja koorimine aitab puuviljade taimekaitsevahendite jääke vähendada, vastas Vokk, et ta pole kindel, kas koorimine meid päästab.

«Kui see toimeaine on juba koorest läbi läinud, siis ta läheb sealt ka edasi,» ütles ta ja selgitas, et siis peaks juba seemneteni välja koorima. 

Puu- ja juurvilju, eriti aga maasikaid tuleks Voki sõnul enne suhu pistmist hinnata välimuse järgi. 

«Euroopa normidele pidi maasikas vastama alles siis, kui see on kolme sentimeetri suurune. Ärge siis valige neid, see on teie valik» ütles ta ja selgitas, et pigem tasub ära oodata kohaliku maasika valmimine ja seni välismaistest maasikatest hoiduda.  

Sellegipoolest on Vokk veendunud, et kokkuvõttes kaalub puu- ja juurviljade endi kasulikkus üles seal olevate taimekaitsevahendite jääkide kahjulikkuse. Näiteks brokoli, millest pidevalt leitakse rikkumisi, on Voki sõnul endiselt äärmiselt kasulik.

«Kui kaalume poolt või vastu, siis ma ei arva, et brokolist saate nii palju mürke, sest te ei söö seda nii palju,» ütles ta.

Vokk selgitas, et kui kardetakse kemikaale, siis ainult loputamisest ei piisa ja tasub aurutada. Aurutamisvesi tuleks aga pärast ära visata ja toidukos mitte tarvitada. 

«Väga palju mandariine vastab nõuetele ja laps ei tohi nendest ilma jääda. Valige ja tehke õige valik, alati kõige odavam ei ole õige valik,» ütles ta ja lisas, et tema arvates Eesti on niivõrd puhas, et kõik Eestis toodetav on praktiliselt mahe.

Loe ja lisa kommentaare
SAATED
viimased
Varsti tulevad siia videod, ajakirjanikud juba tegutsevad