Terviseameti nina all käib tõeline tervishoiutöötajate sõda. Arstid versus õed. Vaidluse sisu on mittekirurgilised esteetilised protseduurid, kitsas mõttes ilusüstid. Samas olukord turul jääb seetõttu tähelepanu ning järelevalveta - mõned iluteenuste pakkujad, nii arstid kui ka õed, jätavad seadused täitmata ning ained lihtsalt satuvad eraisikute kätte. «Radar» käis uurimas kui hull olukord turul tegelikult valitseb?
Mis vahe on Botoxil ja täitesüstil?
On olemas kahte liiki ilusüste - Botox ja täitesüst. Botox ehk närvimürk botuliintoksiin on retseptiravim. Botoxi süstidega silutakse miimikakortse.Täitesüstid ravimeid ei sisalda. Täitesüste tehakse üldsielt organismile loomuomase hüaluroonhappega. Seda kasutatakse huulte täidlasemaks muutmiseks ja kortsude tasandamiseks. Täitesüst on meditsiiniseade. Just nimelt seade.
Terviseameti seisukoht on, et mõlemat liiki süstid on tervishoiteenused ja neid võivad teha vaid Eestisse registreeritud tervishoiutöötajad ja süstimise teenust pakkuval ettevõttel peab olema eriarstiabi tegevusluba. Eriarsti tegevusloaga võivad töötada nii õed kui arstid. «Eriarstiabi tegevusluba saab taotleda ainult arst ja tema vastutab kogu selle tegevusluba kaevatavate teenust üle,» selgitab kehtivat seadust Terviseameti tervishoiuteenuste osakonna juhataja Pille Saar. Ehk lihtsalt öeldes võib Terviseameti seisukoha järgi nii Botoxit kui ka täitesüste teha ainult arst. Ja mõlemat liiki süste pakkuvatel ettevõtetel peab olema eriarsti tegevusluba.
Jurist Allar Jõks Terviseameti seaduse tõlgendamisest: «Ükski õigusakt seda ei ütle!»
Vandeadvokaat Allar Jõks tegi ilusüstide küsimuses õigusliku analüüsi ning leidis, et täitesüstide tegemine asub seaduse hallis alas. «Terviseamet väidab,et tegemist on tervishoiuteenusega kuna tegemist on läbi naha tungimisega. Samas ükski õigusakt seda ei ütle,» märkab jurist Allar Jõks. Ehk et juriidilise hinnangu järgi ei ole hüaluroonhappe süstid tervishoiuteenused, mida ainult arstid pakkuda võiksid.
Arstid versus õed
Plastika- ja rekonstruktiivkirurgide hinnangul olukord on ilmselge. «Hea küll. Siin ei ole kirjutatud, et meditsiiniõde ei tohi medseadmeid inimese sisse viia, aga sellest võiks ju aru saada mis on arstlik protseduur ja mis on õeline. Eks need on ju ka kuskil ära kirjeldatud, mida võib arst teha või mida teeb arst ja mida teeb õde,» selgitab kehtivat seadust plastika- ja rekonstruktiivkirurg Olavi Vasar.