Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Lauri Läänemets sai valimistel vähem hääli kui ükski teine parteijuht. Kuidas sellest hoolimata teoks teha sotside valimislubadused uues valitsuses?
Lauri Läänemets, olete olnud poolteist aastat Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees, lühikese aja jooksul olete andnud kaks ministrivannet ja mõlemal korral olete valinud siseministri portfelli. Miks?
Siseministri vastutusala tundub mulle südamelähedane, seal on kaks tähtsat teemat: julgeolek ja turvalisus ning kodanikuühiskond. Mul on olnud nende teemadega kokkupuuteid ja ma suudan endast neil teemadel palju anda.
Teie isiklik häältesaak oli 1731. See on parlamendierakondade esimeestest kõige väiksem. Kuidas te end tunnete, kui istute Stenbocki majas laua taga koos Kaja Kallasega, kes sai üle 30 000 hääle?
Ma ei tunne end kuidagi teistmoodi. Valitsuses on kõik võrdsed, võibolla väljastpoolt jääb selline tunne, sest erakondadel on ka erinev mandaatide arv. Aga et valitsus toimiks ja saaks otsuseid teha, on meil üksteist vaja. Loomulikult on mul ambitsioon, et nii mina kui ka erakond saaks edaspidi rohkem hääli.
Üks küsimus veel valimiste kohta: kas leidsite Ivari Padari hääled ja valijad üles?
Ivari Padar sai rohkem hääli kui eelmistel valimistel, järelikult leidsime.
Aga lubadus võtta EKRE-lt valijad tagasi?
Ma julgen oletada, et oleme sammukese sinnapoole teinud.
Valitsusleppe järgi tegeleb töö valdkonnaga Eesti 200 minister Tiit Riisalo, seksuaalvähemuste õigustega reformierakondlane Signe Riisalo. Need mõlemad olid valimiskampaanias sotside teemad. Mis siis sotsidele jääb selles valitsuses?
See on hea, kui kõik tegelevad sotside teemadega. Aga miks me arvame, et sotsiaaldemokraatide teema ei ole kodanikuühiskond, regionaalpoliitika või tervishoid? Kõik ministrikohad ei saa kuuluda sotsidele. Kuna valitsuses on kaks parempoolset erakonda, siis vasakpoolse erakonna roll on olla tasakaalustaja. Tööteema ei ole varem valitsusleppes nii tugevalt sees olnud kui praegu.