Kaja Kallase (RE) kolmandas valitsuses kaitseministri portfelli kandma hakkava Hanno Pevkuriga räägime kell 12 algavas otsesaates «Ministri närviproov» sellest, kui hästi on Eesti julgeolek ikkagi tagatud ja millise julgeolekutagatise annab kaitsekulude suurendamine, ning ka ajateenistuse pikendamisest osaliselt kuni kahe aastani.
Hanno Pevkur, kui valitsuse vahetudes on ministrite meelislause see, et eelmine minister jättis palju tegemata või tegi valesid otsuseid, siis teil sellist pääseteed ei ole, kõik, mis on tegemata või tehtud halvasti, on kivi teie enda kapsaaeda. Millised täitmist vajavad lüngad teid ees ootavad?
Mul on hea meel öelda, et ega valesti polegi asju tehtud. Need viimased 9 kuud, mil mul on olnud võimalus olla kaitseministeeriumis, on olnud väga tegusad. Kui vaatame julgeoleku pilti eelkõige kogu Euroopas, siis see on määranud väga paljuski selle takti, mida mööda oleme liikunud. Ja sellest tulenevalt ka need järgmised sammud on sellega seotud. Kõige suurem kaitsepoliitiline küsimus on kindlasti Vilniuse tippkohtumine, mis toimub juulis. Sellega seonduvalt peame juba homme tegema esimesed otsused, kuidas edasi liigume, sest homme avalikustatakse uued kaitseplaanid, mis hõlmavad ka Eestit. See annab meile sellise kammertooni. Vaadates nelja aasta peale, peame arvestama sellega, et poliitiline tahe erakondade üleselt on tõsta kaitsekulud 3 protsendile. See tähendab seda, et meil peab olema ka vastutus seda maksumaksja raha õiglaselt ja vastutustundlikult kasutada, et saaksime igast eurost kätte maksimaalselt kaitsevõimet ja teeksime väga targad otsused ka uuteks vajalikeks investeeringuteks.
Oluline märge koalitsioonileppes on tõepoolest kaitsekulude tõstmine 3 protsendini skt-st, kuid leppes on ka öeldud, et tehakse veel täiendavaid väljaminekuid. Kas ollakse valmis ka sellest kolmest protsendist üle astuma?