- Käibemaksutõus lööb rohkem madalapalgalisi, ent täidab paremini riigikassat.
- Eelmine valitsus aitas madalama sissetulekuga inimesi, sestap toetab tulevane rohkem keskklassi.
- Maamaksult kaovad senised piirangud, maksu määrab iga omavalitsus ise.
Tulevane rahandusminister Mart Võrklaev (RE) kinnitas, et riigi rahalise seisu parandamiseks kehtestatakse uusi makse ja tehakse täiendavaid kärpeid. Näiteks kaotatakse seni kõigile püsinud kodualuse maa maksu vabastus, nagu ka piirmäär 10 protsenti, mille võrra maamaksu siiani aastas tõsta tohtis. Edaspidi otsustab kohalik omavalitsus, kellelt ja kui palju kodualuse maa eest tasu nõuda.
Kas pinge on langenud pärast seda, kui koalitsioonileping eelmisel nädalal allkirjad alla sai?
Pinge päris maas ei ole. Kui me riigi raha seisu nägime, oli paar ööd uni ikka väga rahutu. Ent plaan, mille me koalitsioonipartneritega kokku leppisime, on hea, kuigi selle elluviimine on raske.
Valijad ei ole seevastu rahul mulli ajamisega maksutõusudest, mis koalitsioonilepesse kirja said, sest enne valimisi Reformierakond maksude tõstmisest juttu ei teinud. Kuidas siis tegelikult oli: kas olite nagu ullikesed, kes ei teadnud riigi rahanduse tegelikku seisu või kavalad-küünilised - las meid valitakse enne ära, küll siis pärast paneme rahva fakti ette, et ilma maksutõusudeta edasi ei saa?
Reformierakond ei ole kaval ega küüniline, vaid aus ja vaatab tõele näkku. Me oleks võinud raskete aegadega põhjendades jätkata toetuste maksmist ja võtta selleks laenu, aga ei teinud seda.
Valija mure oli selles, et te ei rääkinud enne valimisi maksutõusude vajalikkusest.
Me ei öelnud, et maksud tõusevad. Aga ütlesime, et otsime kohti, kust kokku hoida ja vaatame ka tulu poolt. Kas maksud tõusevad, seda me tõesti ei öelnud, aga meil ei olnud ka sellel hetkel kokkulepet, kuidas me neid tõuse täpselt teeme. Vältisime seekord koalitsiooniläbirääkimistel olukorda, kus iga osapool räägib ise juttu – mida ja kuidas tõstma peaks.
Nüüd on selgunud, et järgmisest aastast tõstate käibemaksu kahe protsendi võrra, kuigi see lööb rohkem just madalapalgalisi, kelle sissetulekust suur osa kulub toidule ja eluasemele.