Otse postimehest
Päevakajalised intervjuud saates “OTSE POSTIMEHEST” VAATA

Mehhiko vanglas suri eile infarkti tagajärjel 56-aastaselt Beltrán Leyva narkokartelli juht Héctor Beltrán Leyva.

Algselt praegu USAs kohtu all oleva Joaquin Guzmáni ehk El Chapo Sinaloa kartelli kuulunud neli Beltrán Leyva venda Arturo, Alfredo, Héctor ja Carlos otsustasid 2008. aastal aluse panna oma kartellile pärast seda, kui üks vendadest, Alfredo, Mehhiko eriväelaste poolt kinni peeti.

Vennad süüdistasid El Chapot reetmises ja otsustasid vastusammuna anda korralduse tappa tema 22-aastase poeg Édgar Guzmán López. Sinaloa kartelli juhi poeg tapeti ostukeskuse parklas automaatrelvi ja granaadiheitjad kasutanud ründajate poolt. Väidetavalt saadeti noort Guzmáni tapma koguni 15 meest.  

Vennad otsustasid asutada Beltrán Leyva kartelli ja hakata tegema koostööd endiste rivaalide Lahekartelli ja Los Zetasega.

Kurikuulsas narkokaubanduse Kuldses kolmnurgas (Sinaloa, Chihuahua ja Durango) üles kasvanud Beltrán Leyva tõusis kartelli juhiks 2009. aastal, mil pärast tulevahetust Mehhiko merejalaväelastega hukkus tema vend Arturo.

Héctor Beltrán Leyva. / Foto: AP/Scanpix

Alustati relvade ja narkootikumide ebaseadusliku müügiga USAsse ning olulist rolli mängiti ka Mehhiko vägivaldse kuritegevuse kasvu juures, organisatsiooni seostatakse muu hulgas mitmete Mehhiko julgeolekuasutuste töötajate tapmisega. Kartell sai ühe Mehhiko kõige kättemaksuhimulisema ja halastamatu kuritegeliku grupeeringu maine.

USA pani välja viie miljoni dollari suuruse vaevatasu narkoparuni vahistamiseni viiva informatsiooni eest, Mehhiko pakkus sama eesmärgi nimel veel 2,1 miljonit dollarit. 2014. aastal jõutigi sihile ja Beltrán Leyva peeti San Miguel de Allende linnas ilma ühegi lasuta kinni.

Mehhiko pidas narkoparuni kinnipidamist suureks võiduks mitu kümnendit kestnud võitluses narkokaubanduse vastu.

Mõni päev hiljem viidi Beltrán Leyva edasi juba range režiimiga Altiplano vanglasse ja talle esitati föderaalkohtu poolt süüdistus narkokaubanduses, rahapesus ja organiseeritud kuritegevuses. Just Altiplano vangla oli koht, kust 2015. aastal põgenes 1,5 kilomeetri pikkuse tunneli kaudu tema endine liitlane El Chapo.

Eile kurtis Beltrán Leyva valu rinnus ja ta toimetati vanglast haiglasse pärast seda, kui vangivalvurid talle esmaabi andsid. Vangla teatas avalduses, et Beltrán Leyva elustamiseks kasutati küll kõiki võimalikke vahendeid, aga mehe elu ei õnnestunud päästa.  

Loe ja lisa kommentaare
SAATED
viimased
Varsti tulevad siia videod, ajakirjanikud juba tegutsevad