Otse postimehest
Päevakajalised intervjuud saates
“OTSE POSTIMEHEST”
VAATA

SAMM SAMMULT: Margo Lipp viib oma ehitusfirmat edasi väikeste sammudega, aga sihikindlalt.

FOTO: Siim Metsmaa / Saarte Hääl

Jööri külast pärit Margo Lipp on erialalt autoremondi lukksepp, kellest elu voolis eduka ehitusfirma omaniku.

Margo Lipu (35) teekond poisikeseohtu lihttöölisest ehitusfirma Markend Team omanikuks on täis visadust, õpihimu ja riburada uusi väljakutseid. Pärast Kuressaare ametikooli lõpetamist teenis Margo esmalt leiba automaalrina, seejärel Klotoidis bobcat´i juhina. Uusi oskusi ja enesekindlust lisas eramajade ehitamine Soomes ja Prantsusmaal. Kui seitse aastat tagasi kutsuti teda ehitama ühte puhkemaja, juhtuski, et Margo otsustas luua oma firma.

Nüüdseks on Markend Team kaasa löönud sadadel objektidel – pannud tänavakive, ehitanud puhkemaju ja eramuid põhiliselt Tallinna külje all. Kunagine alltöövõtja võidab täna juba ise hankeid. Viimane suurem töö oli Kuressaare töötukassa siseruumide ehitus, praegu ehitab ettevõte Soela ja Orjaku sadama teenindushoonet. Firmas töötab kaheksa ehitusmeest.

Margo sõnul oskab ta teha betooni-, fassaadi- ja torutöid, laduda müüri ja ehitada väiksemaid teid. “Kui vaja olen ka praegu meestega koos objektil, olen omale tunked välja ostnud,” räägib firmajuht. Tema elu pikim tööpäev kestis ühe Tallinna ärihoone plaatimisel 32 tundi. “Olin pärast kolm päeva voodis maas, rohkem ma sellist asja ette ei võta.”

Firmajuhina tunneb Margo vastutust töötajate toimetuleku pärast, et noortel pereisadel oleks tööd ja sissetulek. “Ise saan alati hakkama, kui vaja, lähen uuesti Soome või Rootsi,” märgib ta. Välismaalt pakutakse tööd praegugi, aga pole põhjust minna: “Hinnad pole head ja mehed ka ei taha.” 

Margo sõnul tunneb ta enam-vähem eksimatult ära, kellest saab töömees ja kellest mitte. Kel puudub tahe areneda ja õppida, sellel ehitusse asja pole.  Alles objektil töö käigus saab selgeks, milline on inimese töökultuur ja see, kuidas ta teistega klapib. “Mõni on seltskonnas laua taga jumala normaalne, saab nalja ja kõik on mõnus. Aga tuleb tööle ja tööd teha ei taha, motivatsioon on madal. Sööb seltskonda kiiremini ja produktiivsus on null,” räägib Margo, kes on kõige kiiremini inimese teenetest loobunud nelja tunniga. Pooled ettevõtte ehitajatest töötavad aga firmas algusest peale.

Omaealiste juhitud Saaremaa ehitusfirmadest hindab Margo Spetsiaalne Grupp OÜ tegemisi. Andi Paomehe ja Marion Toompuu juhitud ettevõte teeb kvaliteetset tööd. “Olen neid ka oma tellijatele soovitanud,” sõnab ta.

Margo Lipu sõnul pole teekond lihttöölisest ettevõtte omanikuks teda loodetavasti halvemaks inimeseks teinud. “Sõbrad on ikka endised, ju siis pole nii palju muutunud,” nendib mees.

Loe ja lisa kommentaare