Otse postimehest
Päevakajalised intervjuud saates
“OTSE POSTIMEHEST”
VAATA

21 poliitiliselt aktiivset tartlast, kellest suurem osa kuulub praeguse linnavolikogu koosseisu, allkirjastas avaliku pöördumise, millega avaldavad toetust eelmisel nädalal seksuaal- ja soovähemuste ehk LGBT-teemalise aruteluõhtu korraldanud noorsootöötajaid ning taunivad mistahes liiki rünnakuid vähemuste suhtes. Kuus allakirjutanut poseeris ühtlasi oma meelsuse kinnitamiseks neljapäeva pärastlõunal raekoja trepil LGBT tunnusena kasutatava vikerkaarelipuga.

Linnavolinikke sundis avalikku pöördumist koostama eelmisel nädalal toimunu, kus noortekeskuse aruteluõhtu korraldajad valati mitme päeva vältel sotsiaalmeedias üle sõimu ja ähvardustega. Ühtlasi pälvisid nad halvakspanu reedel Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) liikmete poolt Raekoja platsil korraldatud meeleavaldusel.

Neljapäeval hoidis raekoja trepil vikerkaarelipu värvides käevõrude ning rinnamärkidega kandikut volikogu sotsiaaldemokraatide fraktsiooni liige Lemmit Kaplinski. Ühe sellise käevõru pani endale randme ümber tema fraktsioonikaaslasest õpetaja Toomas Jürgenstein. Viimane põhjendas seda liigutust sooviga olla solidaarne noorsootöötajatega. «Ebasõbraliku õhkkonna loomine ei sobi heade mõtete linna,» lisas Jürgenstein.

Samuti sotsiaaldemokraatide fraktsiooni kuuluv õpetaja Ott Maidre lisas omakorda, et ta ei saa vaadata pealt, kuidas kedagi kiusatakse millegi pärast, mida ta ise pole valinud, olgu selleks siis seksuaalne orientatsioon või nahavärv.

Samal ajal, kui sotsid trepil vikerkaarelippu hoidsid, lähenes raekojale ka neljaliikmeline grupp EKRE fraktsiooni liikmeid. Nendest ei soovinud ükski Tartu Postimehele öelda, mida nemad aktsioonist arvavad. EKRE liige, perearst Eva Loskit nähtavasti pelgas vikerkaarelipuga ühele pildile jääda, ning tõmbas selle vältimiseks krae näo ette ja kiirendas sammu ukse suunas.

Pärast sotside pildistamist tuli trepile EKRE fraktsiooni kuuluv lastekirjanik Heiki Vilep. Ta teatas, et tema ei läheks mingil juhul sellele pildile, aga selle põhjuse seletamine oleks praegu liiga pikk jutt.

Pöördumine

Tartu Noorsootöö Keskuse toetuseks

Tartu on Eesti hariduspealinn, Euroopa kultuuripealinn ja kogu maailma jaoks heade mõtete linn. Need ei ole sisutühjad sõnad, vaid tähendavad meie jaoks väärtusi, millest üheskoos igapäevaelus lähtume. Seetõttu on Tartu Noorsootöö Keskuse ümber toimuvat silmas pidades meie jaoks oluline korrata üle need põhimõtted, millest lähtuda tuleks.

Igaühe õigus vabalt koguneda ja arvamust avaldada on demokraatia aluskivi. Ometi ei saa see õigus tulla teiste arvelt. Tuleb taunida igasugust vägivalda, seal hulgas hirmuõhkkonda, mis on loodud sotsiaalmeediapostituste ja meeleavalduse korraldajate väljaütlemiste kaudu tahtlikult või tahtmatult.

Olukord, kus linna noorsootöötajad ei tunne end kindlalt oma tööd tehes ning planeeritud tegevused tuleb vägivalla kartuses ära jätta või viia üle salajasse asukohta, ei ole mitte kuidagi aktsepteeritav. Tunnustame siinkohas Tartu linnajuhtide seni selget toetust oma noorsootöötajatele ning ootame edaspidigi linnajuhtide ja õiguskaitseorganite kiiret reageerimist igasugustele vägivallailmingutele.

Rõhutame noorte õigust haridusele ja teadmistele teemadel, mis võivad olla mõne kõrvalseisja jaoks ebamugavad. Noore inimese küsimused oma seksuaalsuse ja enesemääramise kohta peavad saama tõenduspõhiseid vastuseid professionaalidelt ja me oleme täiesti kindlad, et Tartu noorsootöötajad seda on.

Seksuaalsusest või soolisusest rääkimist ei saa ja ei tohi mõjutada hirm saada solvatud, häbistatud ja sildistatud. Tunnustame Tartu noorsootöötajaid julguse eest arutada keerulisi teemasid ja meenutame kõigile, et see ei ole vaid küsimus kuivadest faktidest. Kui noored ei saa ausaid vastuseid ja nad lõigatakse ära turvalisest ühiskonnast, võivad tagajärjed olla väga kurvad.

Lõpetuseks meenutame, et alati võib leiduda ühiskonnas gruppe, kellega võrreldes oleme meie vähemuses. Seda teadvustades on meie kohus alati astuda välja, kui kedagi rünnatakse tema erinevuse, olgu seksuaalsuse, vaadete, rahvuse või muude tunnuste pärast. Meie, allakirjutanud, ei saa ja ei kavatse vaadata vaikides pealt, kuidas väike grupp inimesi surub vahendeid valimata peale üht ja ainsat käsitlust inimloomusest. Täna ja alati seisame selle eest, et Tartu jääks avatud ja haritud linnaks, kus on turvaline elada ja õppida kõigil linlastel.

Krõõt Kiviste (RE)

Asko Tamme (SDE)

Lemmit Kaplinski (SDE)

Ott Maidre (SDE)

Toomas Jürgenstein (SDE)

Gea Kangilaski (SDE)

Kalle Pilt (Tartu Heaks)

Merle Jääger (Tartu Heaks)

Hannes Klaas (Tartu Eest)

Laura Danilas (RE)

Andrus Punt (RE)

Kadri Leetmaa (SDE)

Heljo Pikhof (SDE)

Kristo Seli (RE)

Piret Uluots (SDE)

Ene Ergma (RE)

Jelena Frunze (KE)

Indrek Katušin (RE)

Kertu Valge (SDE fraktsiooni nõunik)

Ragnar Kekkonen (RE, ei kuulu praegu linnavolikogusse)

Ants Johanson (SDE, ei kuulu praegu volikogusse)

Loe ja lisa kommentaare