Otse postimehest
Päevakajalised intervjuud saates
“OTSE POSTIMEHEST”
VAATA

Türgi president Recep Tayyip Erdoğan teatas sõjalise operatsiooni alustamisest Põhja-Süürias. Kurdi administratsioon kuulutas omakorda eile hommikul välja üldmobilisatsiooni ning kutsus tsiviilisikud üles piirkonda Türgi agressiooni eest kaitsma.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Erdoğan andis Twitteri vahendusel teada, et alanud on Türgi relvajõudude ja neid toetavate Vaba Süüria Armee mässuliste operatsioon Rahuallikas, mis on suunatud kurdide ja terrorirühmituse ISIS võitlejate vastu. Ta nimetas eesmärkidena terroriohu maandamise ning turvatsooni tekitamise, mis laseks Süüria põgenikel tagasi oma kodumaale minna.

AFP korrespondendi teatel võis vahetult pärast Ankarast tulnud teadaannet kuulda plahvatust Ras al-Aini linna lähisel. Taevas lendasid Türgi sõjalennukid ning tsiviilisikud püüdsid kümnete kaupa konflikti eest põgeneda. Süüria inimõiguste vaatluskeskuse teatel korraldas Türgi piirialadel mitmeid õhurünnakuid.

Süüria Demokraatlike Jõudude (SDJ) teatel olid rünnakud suunatud tsiviilpiirkondade vastu ning tekitasid kohalike seas paanikat.

Eesti aja järgi kell 18 teatas SDJ, et Türgi õhurünnakud kurdide kontrolli all olevatele sihtmärkidele Süüria kirdeosas on kaasa toonud tsiviilohvreid.

«Esialgsetel andmetel on ohvreid tsiviilelanikkonna hulgas,» öeldi kurdide avalduses, mida vahendas uudisteagentuur AFP. 

Süüria kirdeosa kurdide kontrollitavatel aladel sai eile Türgi pommitamises surma vähemalt 15 inimest, kaheksa neist tsiviilisikud, teatas Londonis baseeruv vabaühendus. Süüria Inimõiguste Vaatluskeskuse andmeil hukkus vähemalt kaks tsiviilisikut suurtükirünnakutes Kamishli linnale. Keskus, millel on kogu suur allikate võrgustik kogu Süürias, märkis, et rünnaku varases faasis sai ka 40 inimest viga.

Türgi relvajõud alustasid Süüria sisside toel maismaapealetungi Süüria aladele, kaitseministeeriumi teatel on tegemist osaga operatsioonist kurdi võitlejate vastu. Pealetungi, mille tegi võimalikuks USA vägede lahkumine, valmistati ette õhurünnakute ja suurtükitulega. Ühe Türgi-meelse relvarühmituse kõneisik ütles uudisteagentuurile AFP, et operatsiooni maismaafaas algas Tal Abiadi piirkonnas, mida kontrollivad Süüria Kurdi Rahvakaitseüksused (YPG). Türgi meedia andmeil sisenesid eriüksused ja soomusmasinad Süüriasse mitmest erinevast punktist.

Kurdid, kelle maaväge Ankara terroriorganisatsiooniks peab, on tõotanud igasugusele maismaarünnakule vastu panna ning kutsus elanikkonda üles mobiliseeruma. 

Piirkonna lauge ja avatud maastik soosib samas Türgi ülekaalukat sõjalist jõudu ning kurdidel on vaid piiratud vahendid sellele oma senise liitlase USA toetuseta vastu seista.

Loe ja lisa kommentaare