Otse postimehest
Päevakajalised intervjuud saates
“OTSE POSTIMEHEST”
VAATA

A++ energiaklassiga passiivmaja Kaunases.

FOTO: Paroc AS

Isolatsioonimaterjal majale: ohutu, vastupidav ja tõhus

Tulevikumajadele mõeldes peab enamik meist silmas hooneid, mis on hea isolatsiooniga, energiasäästlikud ja loomulikult soodsad meie kliimas ülalpidamiseks. Me ei taha kulutada suuri summasid talvisele kütmisele või suvisele jahutamisele. Soovime olla kindlad, et lisaks isolatsiooni peamisele funktsioonile vähendaks see välist müra ja oleks tulekindel. Just sellise lahenduse pakkus välja… loodus ise. Rääkisime sellest ASi Paroc tegevjuhi Kalev Kõnniga.

- Kui tänapäeval maja ehitada või renoveerida, on väga oluline valida õiged materjalid. Mida soovitaksite silmas pidada isolatsioonimaterjalide valimisel?

Enam kui 10 aastat tagasi oli isolatsioonimaterjalide peamiseks eesmärgiks soojustus. Seda kvaliteeti mõõdetakse soojusjuhtivuse koefitsiendiga. Mida madalam koefitsient, seda parem kvaliteet. Siiski ei saa isolatsiooni valik põhineda tänapäeval ainult soojusjuhtivuse koefitsiendil üha muutuvate ehitusmeetodite ja suurenevate energiatõhususe nõuete tõttu – ja seda ajal, mil igal aastal jõuab turule uusi tooteid ning tullakse välja uute tehnoloogiate ja lahendustega. Seepärast räägime müra vähendamisest, tulekindluse tõhususest, vormipüsivusest erinevatel temperatuuridel, veeauru läbilaskvusest ja kestvusest.

– Meie kliima, mis on niiske ja tihti vihmane, mõjutab hoone vundamenti, seinu, katuseid ja muid konstruktsioone. Teatavasti peaksid isolatsioonimaterjalid hingama ja laskma niiskusel aurustuda. Kui seda ei juhtu, kaovad niiskusisolatsioonimaterjali omadused ja niiskuse  hoidmine võib kahjustada kogu ehitist. Just seetõttu sobib kivivill ideaalselt meie kliimasse. Tegemist on looduse enda leiutisega, mis sünnib 1500oC juures ja ketrab kivimeid nagu basalt, gabro, anortosiit ja dolomiit. Kivivilla tillukestes poorides lukustub õhk, mis teeb sellest suurepärase, vastupidava ja tulekindla soojustusmaterjali. Muide, lukustatud õhk moodustab 95–98% kogumahust mineraalvillas, mistõttu see sobib erinevatele isolatsiooni- ja soojustuslahendustele.

Lisaks ei muutu see niiskeks ja võimaldab niiskusel aurustuda. Oluline on märkida, et hooneid ei mõjuta ainult välised niiskusallikad nagu vihm, vaid ka majasisene niiskus, mille põhjuseks on inimeste hingamine jm tegevused - rääkimata maapinnast tulevast niiskusest, mis liigub läbi ehitise kapillaare. Sel põhjusel on hoonete projekteerimisel ja ehitamisel äärmiselt tähtis leida õiged lahendused ja õiged materjalid. Mineraalvilla Paroc on lihtne kasutada ning see sobib eriti hästi niiskesse kliimasse, sest see ei ima niiskust väljastpoolt ja jääb alati kuivaks ka niisketes keskkondades. Toatemperatuuril kuivab see eriti kiiresti ja teeb difusiooni võimalikuks, lubab aurul hoonest eralduda, ei lase kondenseerumisel tekkida, on hallituskindel ja säilitab oma soojusisolatsiooniomadused ning vormi pärast niiskusega kokkupuutumist.

Nii praegustel kui tulevastel hoonetel on kõrged energiatõhususnormid. Kuidas saab mineraalvill olla abiks nende saavutamisel?

Esmalt peame tõdema, et meie kodud ja kontorid mõjutavad kliimamuutust suures osas –  hinnanguliselt lausa 40% kasvuhooneefekti põhjustavast gaasist eraldub isolatsioonita või halva isolatsiooniga ehitistest. Hea isolatsiooniga hoone tarbib kuni 75% vähem energiat. Ka tööstushoonete korrektne isolatsioon on väga oluline. Niisiis saame kindla veendumusega väita, et sobiv ehitusisolatsioon toob kasu nii kogu maailmale kui ka meie rahakotile, sest kulutame vähem ja elame mugavamalt. Paroci valikus on sadu tooteid, mis on mõeldud just ehituskonstruktsioonidele või kütte-, ventilatsiooni- ja kliimasüsteemidele, tööstusele,  laevadele ning energiatööstusele ja tuleohutuse tagamiseks. Oleme välja töötanud uue isolatsioonilahenduste tootesarja uutele ja renoveeritud ehitistele, tööstuslikele konstruktsioonidele, meretööstusele, laevaehitusele ja akustikale. Seda toetab 80-aastane kogemus kivivilla tootmisel, tehniline kompetents ja innovatsioon.

– Mainisite tuleohutust…

Me ei pruugi seda küll alati märgata, kuid meie elukeskkond muutub väga kiiresti. Looduslikud materjalid asendatakse sünteetiliste polümeertoodetega – nt linast kardinate asemel on nailon ja kapron; ka enamus rõivaist ei ole valmistatud naturaalsetest materjalidest, rääkimata mööblist, lauanõudest või seadmetest. Euroopa Tuleohutusorganisatsiooni (FSEU) andmetel oli 1950ndatel aastatel keskmine aeg tule süttimise ja leekide järsu leviku vahel 15 minutit. 25 aasta möödudes oli FSEU andmetel see aeg kahanenud 5 minutini ning tänapäeval võib tuli  levida teatud tingimustel 3 minutiga.

Isolatsioonimaterjalid on harva tulekahju põhjustajateks, kuid tuleohutust silmas pidades on hea teada, mil määral saab vähendada tulekahju riske ja tagajärgi. Me ei halvenda hoone tulekindlust, kui kasutame tulekindlaid isolatsioonimaterjale. Tulekahjul aitab aga kiiremini levida süttivate materjalide kasutamine. Aeg on tulekahju puhul kriitilise tähtsusega. Kui palju aega on inimeste ja materiaalse vara päästmiseks ning kui palju aega on tulekahju leviku tõkestamiseks – need on peamised küsimused.

– Kas kivim põleb? Nagu juba mainisin, on kivivill tehtud kivimitest, nii et see on looduselt saadud kingitus, mis ei põle ja kuulub A1 või A2-s1,d0 klassi. Tasub meeles pidada, et telliskivi- või kortermaja isolatsioonita seinad on samuti tulekindlad ning kuuluvad A1 klassi. Tuletundlikkuse ja euroklassi kategooria muutub madalamaks, kui seinte isolatsiooniks on kasutatud süttivaid materjale.

Mineraalvill vastab kõrgeimatele euroklassi tulepüsivusnormidele, olles tulepüsiv kuni 1.000oC juures. See jätab inimestele aega ohutuks evakueerimiseks. Tänu eelmainitud omadustele kasutatakse mineraalvilla äärmuslikes tingimuses ja ka meretööstuses ning energiatootmises.

– Küsimus veel ühe „haiguse“ kohta, mille käes inimkond vaevleb - müra. Kas mineraalvill kui soojutusmaterjal võiks aidata seda küsimust lahendada?

– Mitte ainult ei või, vaid see annab juba praegu suure panuse probleemi lahendamiseks. Müra mõjub inimestele halvasti, häirib puhkeaega ja segab töötegemist. Uuringud on muuseas näidanud, et käesoleval sajandil on mürareostus suurenenud ligikaudu 10 detsibelli ja inimkõrv kuuleb seda kaks korda valjemini.

Kõik me teame, et enamik inimesi veedavad suurema osa ajast siseruumides. Niisiis on oluline kaitsta neid nii hoone seest kui väljast tuleva müra eest. Mürareostuse ja ruumide akustika projekteerimisel tuleb kasutada müra vähendamise ja müraisolatsiooni lahedusi.

Kivivill PAROC on poorne materjal, mida sageli kasutatakse mitmekihilistes konstruktsioonides. Fassaadide ja katuste ehitamisel kasutatav kivivill PAROC kaitseb siseruume välise müra eest. Lisaks vähendab see hoonesisest müra, kui seda kasutatakse vaheseinte ja lagede ehitamisel.

– Ehitised on mõeldud kestma aastakümneid. Mis on kivivilla eluiga?

– Vastan jällegi küsimusega. Mis on kivi eluiga? Nagu ütlesin, tehakse kivivilla kivimitest. Niisiis püsib see sama kaua nagu hoonegi. Samuti ei muutu ükski selle omadustest hoone  kasutusaja jooksul. Mineraalvill on isolatsioonimaterjal, mis vastab nii tänapäevastele kui tulevikunormidele.

Kivivillast rääkides ei pea me üldjuhul silmas ühtainsat materjali, vaid kogu hoonet või selle ehituslikku vastupidavust. Siin põimuvadki kõik kivivilla omadused. Veeauru läbilaskvus, vormipüsivus, tuletundlikkus ja soojuslikud omadused on lahendused, mis on läbi proovitud nii ajas kui põhjamaises kliimas.

Vastavalt kasutusotstarbele leiate sobivaima lahenduse SIIT

Loe ja lisa kommentaare