Otse postimehest
Päevakajalised intervjuud saates “OTSE POSTIMEHEST” VAATA

Segateatesõit on laskesuusatamise programmi uusim ala olümpiamängudel ja nii on sellel vaid üks kullavõitja, kui 2014 Sotšis sai esikoha Norra. Norralaste pidu oskab imehästi rikkuda aga prantslane Martin Fourcade - viimases vahetuses sõitnud mees teenis juba mängude kolmanda kuldmedali, kui tõi Prantsusmaa esimesena finišisse. Pärast neljandat lasketiiru suisa 12. kohale langenud Norra tõstis esikolmikusse Johannes Thingnes Bö, hõbemedali tagas Emil Hegle Svendsen. Pronksmedali võitis napilt Itaalia, kes alistas 0,3 sekundiga Saksamaa.

Võistlust asus esimese vahetuse järel juhtima Itaalia, kelle tugevaim laskja Lisa Vittozzi tegutses tiirus kiiresti ning kulutas mõlemas tiirus kõikide märkide alla laskmiseks vaid 37,7 sekundit. Itaalia edu jälitaja Saksamaa ees oli 2,2 sekundit, Prantsusmaad edestati 7 sekundiga. Norra kasutas kolme lisapadrunit ning kaotas alles üheksandal kohal olles 32,8 sekundiga. 

Teises vahetuses pidi itaallanna Dorothea Wierer kasutama kolme varupadrunit ning andis liidrikoha kahekordsele olümpiavõitjale Laura Dahlmeierile. Kaotust Itaalial +29,9. Kolmandaks tõusis Valgevene, kelle vahetuses sõitis Darja Domratševa. Norra pidi minema trahviringile (sekka kasutasid Marte Olsbu ja Tiril Eckhoff kaheksa varupadrunit!) ning kaotas 12. kohale langenuna +1.1,9. Head tööd tegi aga Kaisa Mäkäräinen, kes andis Soome vahetuse üle viiendal kohal. 

Kolmandas vahetuses tõstis Johannes Thingnes Bö Norra neljandaks, kaotades Saksamaale vaid 33,1 sekundiga. Liidrina jätkas Saksamaa kolmandat vahetust sõitnud Erik Lesser, kelle edu jälitajate Norra, Itaalia, Prantsusmaa ees oli 32 sekundit.

Neljandas vahetuses tegi head tööd mõistagi Martin Fourcade. Prantslane ei teinud ühtegi möödalasku ning lahkus viimasest lasketiirust Emil Hegle Svendseni ees 34,3-sekundilise eduga. Saksamaa ja Itaalia asusid heitlema pronksile ning see lahing lõppes alles finišisirgel, kus Dominik Windisch alistas Arnd Peifferi kõigest kolme kümnendikuga. Seejuures tekitas poleemikat Windischi liigutus finišisirgel - itaallane vahetas viimasel hetkel rada ning lõikas Peifferi tee ära. Siiski otsustas žürii, et Windischi diskvalifitseerimiseks pole põhjust.

ENNE VÕISTLUST:

Medalipretendentidega on sel alal seis üsna segane, sest paljud riigid saavad välja panna kaks tugevat meest ja kaks tugevat naist. Kui on vaja nelja suusatajat ühest soost, siis domineerivad eelkõige Saksamaa, Norra ja Prantsusmaa, aga 2+2 variant lisab nimistusse veel mitu riiki.

Kes siis? Arvestades Pyeongchangi olümpia tulemusi, siis kindlasti Rootsi, kel kirjas Hanna Öbergi kuld ning Sebastian Samuelssoni hõbe ja neljas koht. Ja nad pole üksi, sest 15 parema hulka on siin jõudnud teisigi rootslasi. Lisaks Öbergile ja Samuelssonile on Rootsil stardis Mona Brorsson ja Jesper Nelin.

Kindlasti Itaalia: meestest Dominik Windischi ja Lukas Hoferi ning naistest Dorothea Wiereri ja Lisa Vittozzi näol. Ning Tšehhit (Veronika Vitkova, Marketa Davidova, Ondrej Moravec, Michal Krcmar) ei tohiks unustada, sest neli aastat tagasi Sotšis nad üllatasid segateate hõbemedaliga. Ja kui lisada Ukraina, Šveits või ka OAR (neil on kaasas ainult kaks naist ja kaks meest ehk Uljana Kaiševa, Tatjana Akimova, Anton Babikov ja Matvei Jelisejev), siis leidub veel võistkondi, kes tugevatele kannale astuvad.

Kui ennustada puhtalt sõidukiiruse alusel, peaks favoriidikoormat kandma Norra, aga see võistkond on päris sageli segateates trahviringe sõitnud. Palju eksimusi nad ikkagi lubada ei tohiks. Norra saadab starti Marte Olsbu, Tiril Eckhoffi, Johannes Thingnes Bø ja Emil Hegle Svendseni.

Prantsusmaal (Marie Dorin Habert, Anais Bescond, Simon Desthieux, Martin Fourcade) pole ka muidugi kiirusega probleeme, aga naiste seis sel hooajal pisut tavalisest kehvem.  Ja lõpuks Saksamaa (Vanessa Hinz, Laura Dahlmeier, Erik Lesser, Arnd Peiffer): kui kedagi peab ennustama, siis just nemad oleksid peamised soosikud. Naiste poolel on Saksamaa hetkel tugevaim, aga meeste poolel on ühtlane valik.

Eesti ei saa segateates osaleda, sest olümpiale pääses vaid üks naine, Johanna Talihärm.

Loe ja lisa kommentaare
SAATED
viimased
Varsti tulevad siia videod, ajakirjanikud juba tegutsevad