Otse postimehest
Päevakajalised intervjuud saates “OTSE POSTIMEHEST” VAATA

Eile lendasid USA õhujõudude B-1 pommitajad koos Lõuna-Korea ja Jaapani hävitajatega Korea poolsaare lähistel. Põhja-Korea sõnul harjutati manöövriga tuumarünnakut. 

USA õhujõudude kõneisik kapten Candice Dillitte teatas, et ülelend oli pikalt ette planeeritud ja polnud seotud ühegi konkreetse sündmusega. Seda ei paista uskuvat Põhja-Korea, kes kahtlustab, et manöövrid olid seotud USA president Donald Trumpi Aasia-ringreisiga.

Guami õhuväebaasis paiknevad B-1 pommitajad lendavad tihti üle Korea poolsaare, et harjutada koostööd Jaapani ja Lõuna-Korea õhuvägedega.

USA õhujõudude B-1B pommitaja Guami saarel. / Foto: Handout/Reuters/Scanpix

Pyongyang teatas oma uudisteagentuuri KCNA vahendusel, et ülelennu puhul oli tegu harjutusega enne ootamatut tuumarünnakut.

«Gangsteritele sarnanevad USA imperialistid kasutavad pidevalt oma tuumaohtu ja väljapressimist, et KRDV-le (Korea Rahvademokraatlik Vabariik) tuumarünnak korraldada,» teatas KCNA.

«Neljapäeval lasid nad strateegilistel tuumapommitajatel B-1B Guami Andersoni õhujõudude baasist lennata Lõuna-Koreasse, et korraldada tuumarünnaku harjutus, mille sihtmärgiks on KRDV,» lisasid nad.

Viimase nädala jooksul liigutati veel kaks USA lennukikandjat Aasia-Vaikse ookeani piirkonda, mis liitusid seal juba tegutseva lennukikandjaga USS Ronald Reagan. Pentagoni sõnul olid need sammud pikalt planeeritud.

USS Ronald Reagan Okinawa lähedal. / Foto: Handout/Reuters/Scanpix

Kindralleitnant Kenneth McKenzie sõnul korraldavad lennukikandjad ühisõppuse, mis näitab nende unikaalseid võimeid. Õppus algab 13. novembril.

Analüütikute sõnul mängiksid lennukikandjad, allveelaevad, B-2 ja B-1 pommitajad ning hävitajad F-22 ja F-35s olulist rolli mistahes rünnaku korral Põhja-Koreale.

Mitmekülgne B-1 pommitaja on üks võimsamaid USA pommituslennukeid. Selle kandevõime on suurem, kui ühelgi teisel USA õhujõudude lennukil. Sellest hoolimata pole B-1 varustatud tuumarelvadega.

Esmaspäeval tegid USA, Lõuna-Korea ja Jaapan ühisavalduse, milles kutsusid üles Põhja-Koread vältima vastutustundetuid provokatsioone ja lõpetama oma hullumeelsed relvakatsetused.

Kim Jong-un jälgimas raketikatsetust. / Foto: STR/AFP/Scanpix

Samal päeval saabusid Jaapani Okinawa saarele esimesed kaks USA õhujõudude F-35 hävitajat, mis alustavad kuue kuu pikkust missiooni Vaikse ookeani piirkonnas. Kokku saadetakse sinna 12 F-35 hävitajat.

Samuti saadeti eelmisel nädalal samasse piirkonda Missouri osariigist Whitemani õhujõudude baasist lisaks üks B-2 pommitaja.

Trump hoiatas täna Hiinat, et sõdalasriik Jaapan võib asja ise käsile võtta, kui Põhja-Koreast lähtuvale ohule lõppu ei tehta.

Loe ja lisa kommentaare
SAATED
viimased
Varsti tulevad siia videod, ajakirjanikud juba tegutsevad